Prevence a zdravé ledviny
Zdravé ledviny a jejich funkce
Ledviny jsou párovým orgánem o velikosti zhruba 12×6×3 cm a váze okolo 150 gramů. Uloženy jsou po obou stranách bederní páteře, přičemž pravá ledvina je uložena o něco níže než levá. V organismu jsou zodpovědné za řadu životně důležitých funkcí.
Normální funkce ledvin
- Zbavují krev odpadních látek bílkovinného metabolismu – močoviny (urey) a kreatininu.
- Udržují stálé vnitřní prostředí, zejména koncentraci minerálů (sodíku, draslíku, chloridů, vápníku, fosforu, hořčíku a dalších).
- Udržují stálou kyselost vnitřního prostředí.
- Regulují objem celkové vody v organismu.
- Produkují řadu důležitých hormonů.
Stavba a funkce ledvin
Ledviny jsou bohatě prokrveným orgánem. Každou minutu proteče ledvinami dohromady kolem jednoho litru krve. Ta přitéká do ledvin krátkými a širokými ledvinnými tepnami, které se postupně větví do těch nejjemnějších vlásečnic, stočených v ledvinné kůře do klubíček, tzv. glomerulů.
Glomerulů je v každé ledvině mezi 1–1,25 milionu. Jejich tenká stěna působí jako jemné sítko, přes které je neustále filtrována tzv. primární moč. Té se přitom vytvoří za den ohromujících 130–170 litrů. Množství moči, která projde ledvinami, určuje jeden z hlavních ukazatelů funkce ledvin, glomerulární filtrace.
Glomerulární filtraci lze relativně jednoduše stanovit ze vzorku sebrané moči a krve pomocí tzv. kreatinové clearance, která přibližně odpovídá hodnotám glomerulární filtrace. Tabulku normálních hodnot najdete v článku o příčinách a důsledcích selhávání ledvin.
Hodnoty glomerulární filtrace se běžně uvádějí v mililitrech za sekundu. Při normální funkci ledvin s hodnotami kolem 1,5 ml/s tedy množství profiltrované primární moči odpovídá právě 130 litrům za den. Dialýzu se doporučuje zahájit v momentě, kdy funkce ledvin klesá na desetinové hodnoty – 0,13 až 0,17 ml/s, tedy 11 až 14,5 litrů primární moči za den.
Proč ale ve skutečnosti člověk za den vyloučí z těla jen něco mezi jedním a jedním a půl litrem moči? Primární moč, vyfiltrovaná z krve, odchází z ledvinného glomerulu složitým systémem kanálků – tubulů, které moč dále upravují a především ji ve velké míře zpětně vstřebávají. Tato soustava glomerulu a navazujícího kanálku tvoří základní funkční jednotku ledviny – tzv. nefron.
Krev a ledviny
Většina odpadních látek v krvi pochází z běžné látkové přeměny ve svalech a z metabolismu bílkovin přijatých potravou. Nazývají se močovina (urea) a kreatinin. Ledvinami jsou však vylučovány také toxiny rozpustné ve vodě. Pokud ledviny nefungují správně, odpadní látky a toxiny se v těle hromadí a mohou ho poškodit.
Ledviny a produkce hormonů
Ledviny vylučují tři důležité hormony: renin, erytropoetin a calcitriol. Pokud v ledvinách poklesne krevní tlak, začnou produkovat právě renin. Jeho zvýšené hodnoty způsobí zúžení cév v těle a tím zajistí zvýšení krevního tlaku zpět na normální hodnoty.
Další hormon, erytropoetin, stimuluje kostní dřeň k produkci červených krvinek, jejichž hlavním úkolem je distribuce kyslíku krevním oběhem po celém těle. Ledviny produkcí erytropoetinu reagují na nepříznivý stav, kdy se jim dostává méně kyslíku, než je obvyklé. Příčinou přitom nemusí být žádné onemocnění, stačí pobyt ve vysokých nadmořských výškách.
Calcitriol, známý jako aktivní vitamín D nebo D-3, pak pomáhá regulovat hladinu vápníku v krvi a především ho udržet v kostech, kde je nepostradatelný.