Prevence a zdravý životní styl
Příliš fosforu škodí i zdravým ledvinám
Kontrola hladiny fosforu je významnou součástí léčby u pacientů s chronickým onemocněním ledvin, u nichž nedostatečná funkce ledvin brání odstraňování nadbytečného fosforu z organismu. Nadměrný příjem fosforu však může způsobit zdravotní problémy všem, dokonce i těm, kteří mají zdravé ledviny. Hovoří se zejména o jeho souvislosti s rozvojem aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění.
Fosfor organický versus anorganický
Fosfor se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, zejména v potravinách s vysokým obsahem bílkovin, jako je maso, mléčné výrobky nebo vejce. Jeho zdrojem jsou i rostlinné potraviny, jako např. fazole, ořechy či celozrnné obiloviny. V těchto případech se však jedná o organické zdroje fosforu. Osoby se zdravými ledvinami jsou schopny trávit a metabolizovat organické zdroje fosforu bez obtíží.
Nadbytečný fosfor v těle odstraňují zdravé ledviny močí. Dalším zdrojem fosforu v potravinách je však také kyselina fosforečná (anorganicky vázaný fosfor) a od ní odvozené fosforečnany (či fosfáty), které se používají jako přídatné látky při výrobě potravin. Tento fosfor se absorbuje rychleji a ve zvýšené míře než organický fosfor.
Jak se vyhnout fosforu?
Kyselina fosforečná a další fosforečnanová aditiva se přidávají do tavených sýrů, trvanlivého pečiva, instantních polévek a omáček, mražených a sušených potravin a tisíců dalších průmyslově zpracovaných potravin. Čím důkladnějším procesem zpracování potravina prošla, tím více fosforečnanových přísad může obsahovat. Největší nárůst fosforu ve stravě tak pochází právě z těchto potravin, nikoliv z přirozeně se vyskytujícího organického fosforu.
Řešení je jednoduché: Čím více jídla si připravíme doma z čerstvých surovin, tím méně fosforu zkonzumujeme. Nezapomínejme, že snížení příjmu fosforu může prospět nejen lidem s chronickým onemocněním ledvin nebo na dialýze, ale i jedincům se zdravými ledvinami.
Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/is-everyone-being-phosphatized