Dialyzační střediska B. Braun
Slovenský Kežmarok má nové dialyzační středisko
Nemocnice v Kežmaroku se pyšní novým dialyzačním střediskem v nově postaveném Centru integrovanej zdravotnej starostlivosti. Pacienti tak mohou využívat nové komfortní prostory i nové vybavení. „Pro všechny dialyzované pacienty i pacienty nefrologické ambulance je to další posun v poskytování ještě kvalitnější zdravotnické péče v moderních prostorech,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK, která nefrologickou péči v Kežmaroku poskytuje už od roku 2006.
Větší kapacity i komfort
Dialyzační středisko provozované společností B. Braun Avitum funguje v Kežmaroku od roku 2006. Původní prostory však přestaly kapacitně stačit, proto se vedení B. Braun rozhodlo investovat do realizace nového střediska v rámci Nemocnice Kežmarok.
Za podpory města a evropských fondů se postavilo nové Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti. Jde o čtyřpodlažní budovu. „Ve třetím poschodí nově poskytujeme komplexní nefrologickou péči pacientům z Kežmaroku i blízkého okolí,” říká primářka Dialyzačního střediska a nefrologické ambulance MUDr. Katarína Javorská.
Mimo nejmodernějších dialyzačních přístrojů je pracoviště vybaveno USG přístrojem s dvěma sondami, BCM monitorem na stanovení optimální hmotnosti, kyslíkovým přístrojem s monitorem vitálních funkcí, ambuvakem a sadou na intubaci, odsávačkou, EKG přístrojem a defibrilátorem.
V novém středisku je také pro pacienty k dispozici více lůžek. „V posledním roce fungování ve starých prostorách jsme museli dokonce realizovat noční směny. K dispozici jsme měli 13 lůžek, nyní dojde k rozšíření o další tři lůžka. To znamená, že můžeme dialyzovat o 12 lidí více. Tím se vyhneme nočním směnám, což považujeme za velký přínos,” dodává primářka Javorská. Samozřejmostí je přístup k internetu a pro každého pacienta také vlastní televizní přijímač se sluchátky.
Nová úpravna vody i dialyzační přístroje
Od roku 2006, kdy bylo otevřeno původní dialyzační středisko, se poměrně zásadně vyvinuly technologie – ať už se to týká komfortu, rekuperace, větrání, klimatizace nebo samotné zdravotní přístrojové techniky. „Pacienti získali přesunem i nová dialyzační křesla, na kterých tráví 4-5 hodin několikrát v týdnu a těšit se mohou také na nové šatny,” poznamenala primářka Javorská. Propojením budovy s kežmarockou nemocnicí dochází také ke zlepšení spolupráce s interním oddělením i oddělením ARO. „Pacientům, kteří leží na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení poskytujeme akutní dialýzu, která v případě, že pacientovi z nějakého důvodu selhávají ledviny, nahrazuje jejich funkci a zachrání jim tak život,” dodala.
Zbrusu nová je i přípravna tzv. ultračisté vody. Při hemodialýze jsou pacienti vystaveni působení velkého množství dialyzačního roztoku, který je z více než 99,3 % tvořen vodou. Proto je extrémně důležité, aby kvalita vody byla naprosto špičková. „Té vodě, kterou použijeme, se říká ultračistá. Její příprava vyžaduje speciální technologie a v novém dialyzačním středisku máme nejmodernější systém současnosti Aquaboss,” vysvětluje ředitel společnosti B. Braun Avitum CZ/SK Martin Kuncek.
Úspešný transplantační program
Kežmarocká dialýza je velmi úspěšná v přípravě pacientů na transplantaci. Je to i díky entuziasmu primářky Kataríny Javorské, která se nefrologii věnuje už od roku 1997. Začínala ve Vranově nad Teplou, do Kežmaroku přešla v roce 2009. Dialyzační středisko je určeno spádové oblasti okresu Kežmarok, ve kterém žije přes 73 tisíc lidí. Dojíždějí sem však i pacienti ze vzdálenějších míst, například z Popradu.
„Slovenská legislativa neumožňuje zařazení na transplantační listinu bez předchozího absolvování dialyzační léčby. Snažíme se být transplantačně velmi aktivní. Maximální čekací doba na ledvinu je dva roky, ale mnoho pacientů se dočká v kratší době do půl roku. Jeden z pacientů měl velké štěstí, že se transplantace dokonce dočkal do měsíce. Na dialýzu nastoupil na konci listopadu, koncem prosince již podstoupil transplantaci,” vzpomíná primářka Javorská na muže, jenž v současné době pracuje v kežmarocké nemocnici na rehabilitačním pracovišti.