Paliativní péče

Slovníček pojmů v paliativní péči

Paliativní péče je obor zabývající se péčí o pacienty s vážným onemocněním a zmírněním jejich fyzické i duševní bolesti. S paliativní péčí se pojí mnohá označení a pojmy, jako například hospic, paliativní medicína, denní stacionáře a mnoho dalších, které si osvětlíme v tomto článku. 

U chronického onemocnění může být potřeba právě paliativní péče, která je důležitá především v pokročilém věku pacientů. Je dobré mít povědomí o terminologii a fungování paliativní péče nejen pro případ, že se vás bude její využití tykat. Paliativní péče přináší úlevu nejen pacientům s onemocněním, ale také jejich rodinám a blízkým, kteří mohou lépe pomoci s podporou péče.

Paliativní péče 

Paliativní péče je celková péče o tělo, psychiku a duševní zdraví pacientů se závažným nevyléčitelným onemocněním. Péče spočívá v zajištění kvality života, důstojného stavu pacientů v konečné fázi života. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest, minimalizovat strádání pacienta a poskytnout podporu pacientovi i jeho blízkým v případě potřeby.  

Ambulance paliativní medicíny 

Ambulance paliativní medicíny vznikají při nemocnicích, lůžkových a mobilních hospicích. Zařízení vede paliatr (specializovaný lékař), který vystudoval nástavbový obor paliativní medicíny a zajišťuje dohled nad poskytovanými službami. Ambulance je určena pro pacienty, kteří pobývají především v domácím prostředí, využívají zařízení sociální péče či využívají péči formou konzilia (viz pojem – Konziliární tým paliativní péče) pro pacienty hospitalizované v zařízení s akutní a lůžkovou péčí. Těmto pacientům je v ambulanci poskytnuta ambulantní paliativní péče.

Kromě paliativní lékařské péče nabízí ambulance služby sociálních pracovníků, psychologů, propojení s praktickými lékaři a zařízeními zřizující domácí a specializovanou péči pro kompletní ošetření pacienta.

Denní stacionáře 

Jedná se obvykle o zařízení fungující ve spolupráci se specializovaným lůžkovým oddělením paliativní péče, domácích hospicích nebo pracují jako samostatné jednotky poskytující specializovanou péči. Důležitým smyslem denní stacionární péče je zajištění volného času a poskytování možnosti odpočinku hlavnímu pečovateli. Můžete se setkat s následujícími pojmy:

  • Lékařská péče – krevní transfúze, zmírňování bolesti a symptomů onemocnění apod.
  • Sociální péče – hygienické služby jako je sprcha a koupel
  • Rehabilitační péče – fyzioterapie a ergoterapie
  • Relaxační služby – masáže a terapie
  • Zájmové aktivity – umělecké a řemeslné aktivity

Doprovázení 

Doprovázení je nedílnou součástí hospicové a paliativní péče. Jedná se o podporu a služby pracovníků týmu (oficiální pracovníci a školení dobrovolníci), kteří poskytují lidskou i odbornou podporu pacientům v konečné fázi jejich života. Pracovníci poskytují podporu také rodině a blízkým pacientů před i po úmrtí pacienta a v době truchlení po dobu jednoho roku. Péče o pozůstalé, psychická podpora a očista je důležitou a neopomíjenou součástí paliativní péče.

Dříve vyslovené přání

Jedná se o právní dokument sepsán fyzickou osobou, které zde sepisuje své přání či výslovný nesouhlas z hlediska poskytované zdravotní péče, pokud v budoucnu onemocní, bude odkázán na pomoc ostatních nebo nebude svéprávně moci rozhodovat o svém životě. Příkladem může být kóma, pokročilá demence či stav po mozkové mrtvici. Dokument poskytuje možnost upřesnit přání pacienta v souvislosti s resuscitací, použití dýchacích přístrojů, výživy pomocí sondy do žaludku, dialýzy, podávání léků či posmrtný souhlas k darování orgánů. 

Dříve vyslovené přání je pomoc pacienta sobě samému, rodině i zdravotnímu týmů, který jej ošetřuje. Pacient tak sám rozhoduje v nesnadné situaci, bez převedení těžkého břímě na své blízké. 

Duchovní péče 

V době onemocnění a v rámci procesu přijetí diagnózy může pacient i jeho rodina potřebovat odpovědi na otázky duchovního charakteru. Existence a smysl života spolu s otázkou náboženství vyplývají v těžkých životních situacích jako tíživá myšlenka napovrch. Duchovní péče poskytuje podporu, která není omezena na náboženské vyznání pacienta. Je nabízena všem pacientům, jejich rodinným příslušníkům i přátelům za života nemocného i po jeho smrti. 

 

Obecný slovníček pojmů

Zajímá vás více tematických pojmů a chcete se seznámit s problematikou chronického onemocnění ledvin? Navštivte sekci Slovníček pojmů, kde naleznete v abecedním seřazení výčet pojmů souvisejících s dialýzou a onemocněním ledvin. Slovníček vám díky krátkým popisům prakticky usnadní orientací a pomůže s terminologií různých onemocnění.  

Hospic 

Hospic je forma zařízení poskytující paliativní péči. Může se jednat o lůžkové zařízení nebo o službu zřizující péči o pacienty u nich doma.

Hospicová péče 

Hospicová a paliativní péče jsou v podstatě synonyma s jedním rozdílem, kdy je hospicová péče poskytována v samotném závěru života pacientů. Tato služba je komplexní péčí fyzické, sociální, psychické a duševní stránky v konečné fázi života pacienta se smrtelným onemocněním. Myšlenkou poskytování hospicové péče je dopřát pacientům maximální komfort a důstojnost v těžkém období. Péče se nevztahuje pouze na pacienty, ale je k dispozici pro blízké osoby a příbuzné pacientů, kteří potřebují podporu. 

Konziliární tým paliativní péče 

Konziliární tým pomáhá s primárním ošetřením pro lékaře a další zdravotnický personál v nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních, případně při domácí péči o pacienty. Tým se skládá z několika odborníků a to paliatr, zdravotní sestra, sociální pracovník, psycholog či psychoterapeut. Péče formou konzilia slouží k léčbě bolesti a zmírnění symptomů onemocnění, komunikování s pacienty při sdělování náročných prognóz, komunikování poskytované péče a organizace péče při propuštění pacienta.

Multiprofesní tým 

Multiprofesní tým je označení pro složení různooborové skupiny, která pracuje dohromady. Příkladem může být konziliární tým paliativní péče, který se skládá z lékaře se zaměřením na paliativní péči, zdravotní sestry, sociálního pracovníka a psychologa. Pro paliativní péči je seskupení multiprofesních týmů typické. 

Oddělení paliativní péče 

Oddělení paliativní péče je oblast pracoviště zdravotnického zařízení jako je nemocnice či léčebna s lůžkovým oddělením, poskytující specializovanou paliativní péči. Toto oddělení se stará o pacienty se smrtelným onemocněním a poskytuje jim komplexní paliativní péči až do jejich posledních chvil.

Paliativní medicína 

Paliativní medicína je zdravotnický obor pro lékaře a zdravotní sestry, které jsou po jeho vystudování kompetentní poskytovat kompletní paliativní péči dle potřeb pacientů v pokročilém stádiu závažných a smrtelných onemocnění. Paliativní péče je zaměřena na zkvalitnění života a vyrovnání se s nepříznivou prognózou. Jedná se o synonymum k pojmu paliativní péče.

Respitní péče 

O pacienty se v domácím prostředí starají například jejich příbuzní. Ne vždy je ale možné se o pacienty postarat dle jejich potřeb. Prostřednictvím respitní péče je zajištěna pomoc rodině a blízkým osobám s péčí o pacienta. Na našem webu Ledviny.cz naleznete celou sekci Průvodce pacienta, která obsahuje řadu užitečných článků. Respitní péče je poskytována prostřednictvím nemocnic, sociálních zařízení, domovů pro seniory či pečovatelských domů. V České republice je respitní péče zařazena do sociálních služeb a není tedy hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme