Peritoneální dialýza

Jak se správně stravovat při peritoneální dialýze?

Jak se stravovat při peritoneální dialýze? Dieta při dialýze je specifická tím, že se snaží snížit množství tekutin a odpadních látek nahromaděných v těle. Někdy ale může být komplikované sledovat všechna omezení a doporučení. Poradíme vám, jak vše zvládnout.

Co byste měli jíst při peritoneální dialýze?

Samozřejmě je důležité se první poradit se svým lékařem či dietologem o tom, jaké potraviny můžete zařadit do svého jídelníčku. Přinášíme vám základní tipy, které vám usnadní každodenní fungování. A začíst se můžete také do informací k samotné peritoneální nebo-li břišní dialýze.

Zařaďte více bílkovin

Při peritoneální dialýze je během léčby odstraněna část bílkovin, proto je důležité jejich příjem zvýšit. Můžete to udělat tak, že ke každému jídlu (včetně svačin) zařadíte potravinu s vysokým obsahem bílkovin. Mezi potraviny bohaté na bílkoviny se řadí maso, drůbež, ryby a vejce. Mezi rostlinné zdroje bílkovin patří čočka, cizrna, hrách nebo třeba tofu.

Můžete se inspirovat v naší sekci recepty, kde najdete jídla, která jsou nejen vhodná pro ledvinovou dietu, ale jsou také plná živin. Vždy je kontrolují nutriční specialistky z B. Braun, nemusíte se tedy bát si na pokrmech pochutnat.

Pozor dejte na fosfor

Stejně jako u hemodialyzační diety je potřeba fosforu nízká. Snažte se tedy omezit potraviny s vysokým obsahem fosforu, mezi něž patří mléčné výrobky, ořechy, ochucené nápoje, zpracované potraviny a fast food. Množství fosforu v jednotlivých potravinách najdete na etiketě potravin.

Hlídejte si příjem draslíku

Potřeba draslíku se může lišit od člověka, ovšem pokud je příjem draslíku moc vysoký nebo naopak velmi nízký, může způsobit srdeční a svalové problémy. Draslík se nachází zejména v ovoci, zelenině, mléčných výrobcích, ořechách a semínkách.

Omezujte příjem sodíku

Sodík (sůl) může ve velkém množství vést k vysokému krevnímu tlaku, otokům a případně i j potížím s dýcháním. Nachází se ve fast foodech, polotovarech, konzervovaných potravinách, slaných pochutinách (například brambůrky) a omáčkách. Se solí vždy opatrně. Nesolte jídlo jen tak ze zvyku ještě předtím, než ho ochutnáte.

Tipy, jak na zdravý životní styl

Na našem webu naleznete mnoho praktických tipů a informací, jak si osvojit základy zdravého životního stylu. Celou sekci o zdravém životním stylu věnujeme dialyzovaným pacientům, kteří mají zájem se něco v této oblasti dozvědět. Naleznete zde komplexní doporučení pro každodenní fungování, které ulehčí život nejen při peritoneální dialýze. Dozvíte se například, jak začít sportovat při dialýze nebo vám poradíme, jak zvládat více dietních omezení najednou.

Zdroj: https://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/eating-well-on-peritoneal-dia…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme