Transplantace a podmínky
Jak probíhá transplantace?
Pokud je pacient zařazen na čekací listině, v momentě, kdy je k dispozici vhodná ledvina, je kontaktován a pozván do transplantačního centra, kam se musí dostavit co nejdříve (třeba i v noci). Od tohoto okamžiku je nezbytné, aby pacient nic nejedl, nepil a pochopitelně nekouřil. Kontraindikací k operaci je jakékoli akutní infekční onemocnění, včetně nachlazení a s takovými obtížemi musí pacient lékaře vždy obeznámit.
Po příchodu do nemocnice následuje řada vyšetření, které mají za cíl ověřit vhodnost pacienta pro transplantaci. V závislosti na hladině draslíku v krvi a na tělesné váze je u některých pacientů těsně před operací provedena ještě jedna dialýza. Pokud není nalezena v průběhu vyšetření žádná objektivní překážka, pacient se může téměř okamžitě podrobit operaci.
Naproti tomu při transplantaci od živého dárce je termín operace stanoven předem. Ledviny pacienta jsou obvykle ponechány v těle a nová ledvina se umístí na levou nebo pravou stranu podbřišku (podle toho, zda je dárci odejmuta pravá nebo levá ledvina). Aby byla zajištěna funkčnost a výživa ledviny, je třeba napojit cévy a močovod. V některých případech je nezbytné umístit do oblasti transplantované ledviny cévku, která odvádí tekutinu vznikající po operaci. Drenážní cévka se odstraňuje několik málo dní po operaci.
Po transplantaci následuje několikadenní hospitalizace a medikace imunosupresivy – léky potlačujícími imunitní reakci organismu proti transplantované ledvině a bránící tak jejímu odhojení. Sleduje se pochopitelně také funkce nové ledviny a celkový zdravotní stav pacienta.