Anémie při onemocnění ledvin
Anémie neboli chudokrevnost je častým příznakem chronického onemocnění ledvin. Zjednodušeně lze říct, že nemáte dostatek červených krvinek (erytrocytů) v krvi.
Příznaky chudokrevnosti
Anémie může probíhat zcela bez symptomů. K typickým projevům chudokrevnosti však patří bledost, pocit únavy, neobvyklá dušnost, rychlý srdeční tep, chladnější ruce a nohy nebo bolesti hlavy. Dlouhodobá anémie může způsobit problémy se srdcem. Pokud již máte potíže se srdcem, může je anémie ještě zhoršit.
Ledviny, železo a anémie
Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin (běžně známý jako EPO), který je zodpovědný za tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. K tvorbě zdravých erytrocytů je nezbytné železo, které je součástí hemoglobinu – červeného krevního barviva obsaženého v červených krvinkách. Funkcí erytrocytů je přenášet kyslík do všech částí těla. Kyslík umožňuje buňkám získat energii k jejich fungování. Svalové buňky srdce jsou velmi citlivé na nedostatek kyslíku, proto může nedostatek červených krvinek způsobit potíže se srdcem.
Anémie může být také způsobena samotnou hemodialýzou. Malá část krve zůstává vždy po každé proceduře v dialyzátoru. S krví ztrácíte také erytrocyty a s erytrocyty ztrácíte hemoglobin a železo.
Co se stane, když ledviny nefungují správně?
Existují dvě hlavní příčiny anémie u pacientů s chronickým onemocněním ledvin:
Testy na stanovení červených krvinek a železa
Léčba
Při léčbě anémie spojené s chronickým onemocněním ledvin jsou užívány tzv. erytropoetin stimulující látky (ESA) , které podporují tvorbu červených krvinek. Předepisuje se také železo, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Z důvodu horšího vstřebávání železa střevem je většinou při hemodialýze železo podáváno injekčně během dialýzy. Bez dostatečného množství železa není léčba pomocí ESA účinná.
Zdroj: "aakp.org":http://www.aakp.org/brochures/iron-story/