Zdravý životní styl

Jak začít při dialýze nebo po transplantaci sportovat?

Rozhovor s MUDr. Yvonou Angerovou, MBA, Ph.D., přednostkou Kliniky rehabilitačního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pohyb je důležitou součástí našeho života. Díky němu si udržujeme fyzickou kondici i lepší náladu. „V minulosti byla u chronicky nemocných pacientů různá omezení, co se pohybu týče. Dnešní poznatky však říkají opak. Pokud to aktuální zdravotní stav dovolí, je pohyb vhodný, a rozhodně nijak neškodí,“ říká přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze docentka MUDr. Yvona Angerová, MBA, Ph.D.

Říkáte, že pohyb je důležitý. Jaké má účinky na naše zdraví?

Pohyb je nesmírně důležitý, aktivní sval má mnohem více funkcí, než jsme si v minulosti mysleli. Svaly během své aktivity produkují velké množství biologicky aktivních látek, které ovlivňují řadu metabolických procesů. Tyto látky do jisté míry působí protizánětlivě a působí i proti depresi. Pohyb je prevencí řady civilizačních onemocnění, to se týká třeba i cévní mozkové příhody, která výrazně souvisí s nízkou fyzickou aktivitou.

Důležitý je ale i pro lidi, kteří již nějaké onemocnění mají. Strach z pohybu, z toho, že by se jím mohl zhoršit zdravotní stav, že by se mohlo něco zkazit, není vždy na místě, protože opak je pravdou. Dokonce se říká, že každý pohyb se počítá, že každá pohybová aktivita je důležitá. A je tomu tak.

Zmínila jste náladu, jak ovlivňuje tu?

Pohyb ovlivňuje naši náladu tak, že aktivní svaly produkují látky, které jsou důležité pro fungování mozku a dovedou ovlivnit jeho aktivitu tak, že nám je dobře. Příznivě ovlivňuje tvorbu látek, které mají antidepresivní působení. Pohyb venku souvisí i s tím, že jsme vystaveni dennímu světlu, které psychiku významně ovlivňuje, a pokud jsme venku, v přírodě, tak na nás pozitivně působí i sama příroda. Pohyb nám často připomíná příjemné zážitky, které jsme měli v minulosti, i to může hrát roli v tom, že nám je během něj hezky. Pohyb má pozitivní účinky na mnoho potíží, někdy je nazýván všelékem, a to platí i o jeho dopadu na naši psychiku.

Není pohyb jako pohyb. Jaká fyzická aktivita je vhodná pro chronicky nemocné pacienty?

Zásadní je umět si zvolit pohybovou aktivitu, která každému vyhovuje a kterou zvládne. Někdo rád běhá, plave či jezdí na kole. Někdo potřebuje složitější pohybovou aktivitu, která vyžaduje nějaké náčiní. Někdo rád chodí.

Chůze je nejpřirozenější druh pohybu. Chůze je základní pohybový stereotyp, který člověku umožňuje přemisťovat se z místa na místo. Je to naprosto přirozený snadno dostupný a nenáročný způsob, jak udržovat či zlepšovat fyzickou kondici. Doporučení pohybové aktivity v podobě chůze je jedno z hlavních doporučení Světové zdravotnické organizace. Čtenáři, máte představu, kolik se doporučuje za den ujít kroků pro dobrou kondici?

Je chůze dostatečnou aktivitou pro udržení či posílení kondice?

Důležitá je její rychlost. Jako hraniční se někdy udává rychlost jeden metr za sekundu, která se obvykle objevuje u lidí s nějakým zdravotním omezením. Tato rychlosti rozhodně nestačí ani pro udržení ani pro zlepšení kondice. Pokud se bavíme o chronicky nemocných pacientech, kterým onemocnění dovolí rychlost vyšší, ti mohou pomocí chůze kondici dobře udržovat i zvyšovat.

Docentka MUDr. Yvona Angerová, MBA, Ph.D.

Zabývá se zejména oblastí neurorehabilitace, pečuje o pacienty s poškozením mozku po úrazu nebo po mrtvici. Je místopředsedkyní Výboru Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. 

V rozhovoru si povídáme o pohybových aktivitách, které jsou vhodné pro pacienta na dialýze nebo po transplantaci ledviny. Zdravému životnímu stylu se na webu Ledviny.cz věnujeme, začtěte se do článků a nalezněte inspiraci, ze které budete benefitovat vy i vaše zdraví. Nezapomínejte také na stravu a nakoukněte do receptů, které jsou uzpůsobené potřebám ledvinové diety.

Takže je důležitá rychlost?

Intenzita, s jakou člověk chodí, je velmi důležitá, a je třeba si říct, že u každého z nás je hodnota pomalé a rychlé chůze jiná. Toto měřítko vychází z naší kondice a aktuálního zdraví. Pomalá chůze je taková, u které můžete bez problémů mluvit. Tuto chůzi řadíme k nižší pohybové aktivitě.

Běžnou, rytmickou chůzi řadíme ke střední fyzické aktivitě. Ta, pokud ji člověk provozuje pravidelně, pomáhá udržet kondici. U rychlé chůze člověk nezvládne mluvit. Taková chůze se do naší kondice již promítá poměrně hodně. Chůze by měla být pravidelná, v délce zhruba třicet minut za den a minimálně pětkrát týdně. To je aktivita, kterou zvládne i člověk s chronickým onemocněním. Ale zase jde o to, aby se během pohybu cítil dobře.

Na co by si měl člověk dát pozor, když začne s cvičením a pohybem?

Je velmi důležité, jak na nás pohyb působí. Pokud během pohybové aktivity člověk začne vnímat nepříjemné pocity, je to špatně. Kdybychom se vrátili k té zmiňované chůzi, pokud se během ní člověk začne nadměrně zadýchávat, pokud vnímá, že mu nepravidelně buší srdce či pozoruje další potíže, tak to není v pořádku.

Lze zátěž nějak měřit?

Existuje Borgův systém vnímání úsilí. To je stupnice, která se snaží kvantifikovat to, s jakým úsilím vykonáváme pohybovou aktivitu. Stupnice je od 6 do 20, kdy šestka je nulové úsilí, například když člověk sedí. Naopak dvacítka je maximální úsilí, tedy úsilí na hranici možností.

Člověk, který má nějaké chronické onemocnění, může dvaceti bodů docílit při daleko nižší intenzitě námahy než člověk, který je zdravý. Hodnota úsilí, která má dostatečný efekt pro udržení nebo zvyšování kondice, se má pohybovat mezi 11 a 13. Subjektivní vnímání pohybu je nesmírně důležité, pohyb by neměl nikoho vyčerpávat tak, že mu přivodí zdravotní komplikace.

Pokud bychom se bavili o pohybu u dialyzovaných pacientů, jak to je v jejich případě?

Pacienti docházející na dialýzu mohou mít celou řadu komplikací, které jim mohou znepříjemňovat pohyb. Mohou trpět například polyneuropatií, to znamená, že mohou mít neurologický problém, který ovlivňuje stereotyp chůze, a to následně ovlivňuje jejich výkonnost. Mohou mít i spoustu dalších komplikací. Pokud však komplikace nemají a jsou stabilizováni, tak i pro ně je pohyb velmi důležitý. Zde je však třeba mít na paměti jednu zásadní věc. U dialyzovaných pacientů je velmi důležitá jejich nutrice, tedy výživa. Každý dialyzovaný pacient ví, jaké má mít složení stravy a pitný režim. Složení stravy je důležité i proto, aby svaly měly dobrou kondici. Dietní opatření a celkově výživu musí zohlednit každý dialyzovaný pacient v každodenním životě.

Jakou aktivitu mohou dialyzovaní pacienti vykonávat?

V doporučených postupech je uváděno, že dialyzovaní pacienti mohou provádět aerobní cvičení, což je nejčastěji zase již zmíněná chůze, v dávce, kterou jsme již zmínila. K ní je vhodné, aby měli i lehký silový trénink třeba s využitím činek nebo therabandů, což jsou gumy, které mají různou míru odporu a lze s nimi posilovat. Doporučení je 10–20 minut denně dle aktuálního zdravotního stavu.

V doporučeních se uvádí i trénink rovnováhy, což je například cvičení na nestabilních plochách, ke kterým patří například gumové čočky. Opět platí, že pohyb by neměl jít do extrémů a neměl by být vyčerpávající.

Jak je to s pohybovými aktivitami u pacientů po transplantaci ledviny?

Nejprve je důležité překlenout období po operaci, protože operační výkon vede k oslabení organismu. Během operace vzniká operační rána, která se musí zahojit. Transplantace je náročný výkon, takže s pohybovou aktivitou musí tito pacienti začínat pozvolna. Začátek aktivit probíhá ještě na pooperačních odděleních a za dozoru fyzioterapeuta.

Poté, tedy když pacient zdárně projde obdobím rekonvalescence a nemá žádné komplikace, je možné začít s pohybovou aktivitou. Mnoho pacientů se následně postupně vrací k pohybovým aktivitám, jaké měli před výkonem. U těchto lidí bývá pohybová aktivita dobrá, zase jen s omezením v podobě extrémních zátěží nebo zátěží, které by jim způsobovaly nějaké potíže. Pokud by toto nastalo, je vhodná konzultace s lékařem.

Co je kontraindikací pohybové aktivity?

Kontraindikací je například zvýšená tělesná teplota, akutní onemocnění, akutní zánět, hojení rány, což je samozřejmě i stav bezprostředně po transplantaci. Další kontraindikací může být nárůst biochemických parametrů svědčících o nějaké zdravotní komplikaci. Kontraindikací je i změna celkového stavu, nekorigovaný vysoký tlak, dušnost a podobně. To jsou situace, které pacienta limitují, a je na ně upozorněn lékařem nebo i tím, jak se on sám cítí.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme