Domácí hemodialýza
Domácí hemodialýza v Česku na vzestupu
Velkou předností domácí dialýzy je především to, že probíhá v domácím prostředí a pacienti si ji mohou organizovat podle svých potřeb, bez nutnosti dojíždění do dialyzačního centra. Vývoj přístrojové techniky v oblasti náhrady funkce ledvin jde rychle kupředu, proto kromě tradiční a dobře známé metody peritoneální dialýzy lze v posledních letech v pohodlí domova využít i zařízení pro provádění hemodialýzy.
Domácí hemodialýza je plně hrazena z pojištění
Zatím se domácí hemodialýza využívá jen v omezené míře, odhaduje se, že na konci roku 2020 se touto metodou léčilo 50 až 60 osob se selháním ledvin, což je zhruba 0,7 % všech dialyzovaných nemocných. Ale odborníci věří, že se brzo její použití výrazněji rozšíří. Tomuto trendu jistě napomáhá i skutečnost, že v Česku je domácí hemodialýza plně hrazená zdravotní pojišťovnou. Společnost B. Braun Avitum, přední poskytoval dialyzační péče, pro domácí hemodialýzu v současnosti nabízí dva přístroje: přístrojem Dialog+, který je možné využívat od roku 2016, a od jara 2020 je v České republice dostupná Physidia S3, přístroj vyrobený speciálně pro domácí hemodialýzu.
Pohodlí, praktičnost a snadné použití
Posledně jmenovaný přístroj, Physidia S3, je na první pohled mnohem lehčí a prostorově méně náročnější. Používá předpřipravené sterilní vaky s dialyzačním roztokem, a proto nepotřebuje přívod vody. Odpadá tak i nutnost stavebních úprav v domácnosti a vnitřní dezinfekce přístroje. Jediné, co ke spuštění přístroje pacient potřebuje, je elektrická zásuvka. Praktickou součástí setu je i odolný transportní kufr na cestování. Jak se ukazuje, také provoz přístroje je snadno zvládnutelný i pro laiky. Po pečlivém proškolení zdravotníky pacienti ztrácejí obavy z toho, že by obsluhu nezvládli.
Jak zvýšit počet nemocných na domácí dialýze?
Ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek má na tuto otázku jednoznačnou odpověď: „V první řadě to spočívá v zapojení a motivaci pacientů. Měli bychom je edukovat znovu a znovu v tom, že mají mít aktivnější přístup ke svému vlastnímu zdraví, a dostatečně je informovat o nabídce současných moderních technologií. Stejně tak je potřeba tuto myšlenku šířit mezi zdravotníky, aby případné bariéry, které dneska cítíme, byly překonány a my jsme se začali řídit podle toho, co je nejlepší pro pacienta, nikoliv pro zdravotnický personál“.
Zdroj: https://www.braunoviny.cz/domaci-hemodialyza-bez-mytu-barier-0