Vědci vytvořili funkční ledvinnou tkáň
Vědcům z Manchesterské univerzity v USA se jako prvním podařilo vypěstovat lidskou ledvinnou tkáň přímo v živém organismu. Takto vytvořená struktura je dokonce schopna produkovat moč. Úspěch experimentu představuje významný milník ve vývoji léčby onemocnění ledvin.
Po 3 měsících se v těle myší vytvořily miniaturní lidské ledviny
Vědci v laboratoři kultivovali ledvinné glomeruly (klubíčka vlásečnic, přes které se krev v ledvinách filtruje) z lidských embryonálních kmenových buněk. K nim přidali látku podobnou gelu, která slouží jako přirozená pojivová tkáň, a následně vše injekčně aplikovali pod kůži myší. Po třech měsících se vytvořily mikroskopické strukturní a funkční jednotky ledvin – nefrony, které měly obdobnou strukturu jako ty lidské. V těle myší se vytvořily kapiláry (drobné cévy), které umožňovaly výživu nově vzniklých nefronů. Takto vzniklé miniaturní ledviny však postrádaly velkou tepnu, bez níž orgán nemůže dokonale vykonávat svoji funkci. Vědci tedy spolupracují s chirurgy, kteří dokáží voperovat tepnu, která umožňuje ledvinu dostatečně zásobovat krví.
Nová ledvinná tkáň je plně funkční
Pomocí fluorescenčního proteinu bylo také prokázáno, že nové ledviny v těle myší plní svoji funkci, tzn. filtrují krev a produkují moč. A i když skutečné lidské ledviny jsou tvořeny mnohonásobně větším počtem nefronů, než takto vzniklé struktury, má nový výzkum význam zejména v tom, že se v těle zvířat podařilo připravit funkční ledvinnou tkáň z lidských buněk. Podle autorů projektu se jedná o významný pokrok, který v budoucnu může pomoci mnoha pacientům s onemocněním ledvin.
Zdroj: https://medicalxpress.com/news/2018-02-scientists-functioning-kidney-ti… http://www.cell.com/stem-cell-reports/fulltext/S2213-6711(18)30034-1