Domácí hemodialýza
Jak probíhá domácí hemodialýza?
Ve většině případů se hemodialýza provádí v dialyzačním středisku, kam pacient třikrát týdně dojíždí. Dopravu lze jednoduše zajistit zdravotní dopravní službou (sanitkami), nic však pacientům nebrání zvolit dopravu vlastní – náklady na ni lze většinou po dohodě se zdravotní pojišťovnou dokonce proplácet. K tomu účelu dostane pacient potvrzení o provedených jízdách na speciálním formuláři.
Pacienty, kteří mají sníženou pohyblivost, přiváží do dialyzačního střediska na vozíku personál dopravní služby nebo rodinný příslušník, další pomoc s usazením do dialyzačního křesla a pak zpět na vozík na konci dialýzy má na starosti personál dialyzačního střediska.
Po příchodu na dialýzu a po desinfekci rukou si pacient v šatně odloží boty, případně další svršky, a se svým prostěradlem, přezůvkami, oblíbenou knížkou nebo jinou aktivitou vstupuje na dialyzační sál. Po zvážení a desinfekci kůže na arteriovenózní fistuli usedá na dialyzační křeslo.
Zdravotnický personál střediska provede napojení cévního přístupu na sety dialyzačního monitoru, nastaví parametry a zahájí dialýzu. Během dialyzační procedury obvykle přichází na vizitu lékař, který se informuje o nových zdravotních skutečnostech a diskutuje s pacienty o případných změnách v dialyzační léčbě. Samozřejmostí je průběžné měření krevního tlaku, pacientům je nabídnuta také svačina a nápoj dle jejich výběru.
Po ukončení procedury je pacient odpojen od dialyzačního přístroje a zdravotní sestra mu odborně ošetří cévní přístup. Poté se pacient znovu zváží a může dialyzační středisko opustit.