Sledování váhy

Poradna

Hezký den. Má blízká osoba má onemocnění ledvin 3. stupně. Kromě mnoha doporučení ji mimo jiné bylo doporučeno sledovat a zapisovat hmotnost. Chci se proto zeptat, jak správně se má hmotnost monitorovat. Zejména pak v jakých časových intervalech.

MUDr. Roman Kantor 31. 10. 2023

Na vaši otázku není jednoduchá odpověď: záleží na tom, co je cílem sledování váhy. Něco jiného je zapisování váhy při dodržování redukční diety s cílem pozvolného hubnutí, něco jiného je sledování otoků. Našim pacientům doporučuji zapisování datumu, tlaku a váhy do tabulky. Zpětným pohledem lze rychle zjistit, co se děje doma s váhou a tlakem např. za poslední měsíc. Někteří pacienti mají tendenci zadržovat vodu a nárůst váhy o 1-2 kg může signalizovat zadržování vody ještě před objevením otoků. Často jsou pacienti poučeni, jak si dávkovat furosemid, lék na odvodňování právě při změně váhy. 

Nejlépe je, když si pacient vytvoří vlastní rituál, je celkem jedno, zda si bude měřit tlak a váhu dopoledne nebo odpoledne. Také podle stavu tlaku a kolísání váhy se s pacientem domlouváme, zda je lepší zapisovat každý den nebo ob den nebo stačí jednou týdně. Určitě lze najít i vhodné aplikace pro mobilní telefon, které umí čas měření připomenout, lze do nich zapisovat a přehledy exportovat nebo poslat emailem přímo lékaři do ambulance.