Psychologická podpora
Prožijte pohodový sváteční čas
Čas svátků a konce roku se pomalu blíží. Vánoce jsou dobou, která je vnímána jako období klidu a dobré nálady, dobou, kdy se lidé navštěvují a vzájemně se obdarovávají. Předvánoční čas a svátky jinak vnímají děti a jinak dospělí. Ti někdy mívají sklony bilancovat a přemýšlet nad svým životem víc než v jiných obdobích.
Předvánoční čas a Vánoce mohou být určitou zátěží na psychiku člověka. Pryč jsou časy, kdy Vánoce byly svátkem, který byl vnímán zejména z pohledu víry a jako období, kdy se s pokorou a radostí oslavovalo narození Ježíše Krista. Dnešní svět je rychlý, hektický, pro mnohé nepřehledný a stresující, a to včetně této sváteční doby. Na někoho dopadají obavy z toho, jak Vánoce a vše, co je s nimi spojené, zvládnout. Jak stihnout napéct dost cukroví, jak nakoupit dost dárků, které udělají radost, jak včas doma uklidit. Co se na chvíli zastavit a zkusit svátky prožít v klidu?
Možnosti jsou a není jich málo
Je mnoho chronických pacientů, kteří i v době svátků plně vnímají realitu svého onemocnění, třeba proto, že musí docházet na dialýzu, musí držet dietu a doporučený režim. To ale neznamená, že by si Vánoce nemohli užít. První věc je, že většina chronických pacientů a jejich rodin onemocnění dříve či později začne vnímat jako běžnou součást svého života a neberou ho jako překážku. Druhá věc je, že svátky a dny volna, kdy je rodina spolu, nabízejí nevšední možnosti.
Advent je doba, kdy všechen ten mumraj začíná. Co si tento čas zpestřit například výrobou věnce? Pokud chcete vyrobit věnec, potřebujete větvičky jehličnatých stromů, abyste věnec měli z čeho uvít, potřebujete šišky, ale třeba i ořechy na nazdobení. Kde je vezmete? No přeci v přírodě! To samé platí o jmelí, které si domů nosíme pro štěstí. I to je na mnoha místech možné najít v korunách stromů podél cest nebo v lese. Jen musíte vyrazit ven.
A to je to nejlepší, co pro sebe každý může udělat. Procházka lesem v hektickém předvánočním čase zklidní spěchem rozvířenou mysl, projasní myšlenky a během chůze dojde k vyplavení endorfinů, tedy hormonů štěstí a dobré nálady. Jak je vidět, naši předci věděli, jak se starat o své psychické zdraví! Tradice měly svůj význam a nesloužily jen k vyplnění volného času.
Obklopme se lidmi
Dalším bonusem zmíněné výroby věnce je společnost. Ač se to nezdá, tak pokud se ve svém okolí zmíníte o tom, že si chcete vlastnoručně vyrobit věnec, zcela jistě se k vám někdo přidá. I tato setkání mají velký význam. Sociální kontakt je důležitý pro psychické zdraví. Ve společnosti se mluví o mnohém a debaty a nezávazné povídání jsou tím, co uvolní psychické napětí a pomůže alespoň na chvíli opustit myšlenky na povinnosti a starosti.
Zmínila jsem i pečení cukroví. Cukroví je možné péct po celý advent s tím, že jeho zdobení a plnění je jakýmsi vyvrcholením naší snahy.
I péct se dá společně. Buď během rodinné či přátelské sešlosti, kdy se do práce mohou zapojit i děti, kamarádi nebo třeba váš soused, který by také ocenil společnosti. I z pečení cukroví se zkrátka a dobře dá udělat společenská sešlost.
Pravda je, že v tomto směru je asi nejatraktivnější právě část, kdy se cukroví zdobí. V tom jsou asi vítězi perníčky, které dávají velký prostor fantazii a tvořivosti. Ti, kdo jsou méně zruční, se drží jen jednoduchých tvarů a vzorů, zručnější se mohou pustit do výroby perníkových vesniček, domečků nebo svícnů. Všechno však má jedno společné. Zdobení a to, že se perníčky následně líbí, je tím, co každému zvedne náladu a vyloudí úsměv na tváři, a to je to, co přispívá k dobrému psychickému zdraví. Radost a úsměv potřebujeme všichni.
Vánoční čas je dobou radosti. Nenechte si vzít dobrý pocit z toho, že tento čas přichází a užijte si ho, jak to jen půjde. S přáteli, rodinou, na procházce nebo v teple domova.
I tak na někoho padnou chmury
Někdy se stane, že i přes všechna pozitiva adventu a Vánoc na někoho padnou chmury. Co s tím? Možností je více. Stále je dobré si pamatovat, že na chmury a špatnou náladu je dobrý pohyb venku. Proč? Důvody jsou dva. První jsme už zmínili, během pohybu dochází k vyplavování hormonu štěstí a ten je dobrým pomocníkem v boji se špatnou náladou.
Druhým důvodem je světlo. Nedostatek denního světla způsobuje špatnou náladu, oproti tomu pobyt venku, na denním světle na naši psychiku působí pozitivně. Zlepšuje naši náladu i psychickou odolnost. Není tak lepší recept na to, jak si zvednout náladu, než vyběhnout na hodinu ven a jen tak, bez cíle se procházet.
Objevte relaxační techniky nebo jógu
Jsou ale i další možnosti, jak si pomoci zlepšit náladu. Existuje celá řada relaxačních technik, které je možné pravidelně aplikovat. Mezi známé techniky patří například relaxační dýchání. To lze praktikovat pravidelně z pohodlí domova. Na internetu je celá řada videí, jak postupovat, jak se naučit dýchat zhluboka, jak se během dýchání správně uvolnit a relaxovat nejen fyzicky, ale i psychicky. Další metodou je jóga. Jóga nabízí celou řadu možností a stupňů náročnosti, které povedou ke zlepšení fyzického a psychického zdraví.
Další ze snadno dostupných možností je poslouchání relaxační hudby a zvuků. Na internetu je mnoho relaxačních nahrávek, kde jsou kombinované zvuky, například, hudba a zvuk tekoucí vody nebo šumění lesa a zpěvu ptáků, které jsou přímo určené k psychické relaxaci.
Možností, jak se oprostit od trudných myšlenek, je celá řada, někdy stačí si jen pustit film s odlehčenou tematikou, u kterého se můžete smát, vzít si do ruku knížku pohádek a hezkých příběhů nebo se jít věnovat svým koníčkům. Pokud nic z toho nepomůže, tak je možné navštívit psychologa a domluvit si s ním například skupinové sezení.
Medailonek: Mgr. Helena Petrová, klinická psycholožka
V roce 2001 promovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde absolvovala obor jednooborová psychologie. Od roku 2008 působí jako psycholožka a krizová interventka pro pacienty v terminálním stadiu srdečního selhání v IKEMu. Od roku 2021 je součástí paliativního týmu IKEM jako psycholožka pro pacienty a jejich blízké. Součástí její praxe je pozice supervizorky pro pracovníky OSPOD a spolupracuje také s domovem pro seniory. Jako psycholožka podporuje pacienty a jejich blízké v závěrečné fázi života a spolupracuje s agenturou domácí péče BonumFinem a.s. aj.
Vánoce mají být pohodové
Všichni by měli mít na paměti, že Vánoce by měly být dobou radosti. Nenechte si vzít radost z toho, že tento čas přichází, a užijte si ho, jak jen to půjde. Pamatujte, že Vánoce mohou být nevšedními dny pro každého. Třeba i tím, že můžete vyrazit ven a jít na adventní mše či o Štědrém dni na Půlnoční, kde se potkáte se sousedy či přáteli. A vidíte? Zase jsme u toho pohybu a sociálních kontaktů, které jsou pro naši psychiku důležité. Jak říkám, naši předci věděli, co dělají. Zkusme se jimi inspirovat.
Krásné vánoční svátky všem.