stav charakteristický diastolickým (spodním) tlakem nad 130 mmHg. Projevuje se nauzeou (nevolnost), zvracením, poruchou vidění, encefalopatií a bolestmi hlavy.
1. tenká vrstva nebo povrch, který pokrývá dutinu břišní a povrch orgánů v ní. Může sloužit jako filtr (má polopropustnou – semipermeabilní funkci). Je velmi důležitou tělesnou strukturou pro peritoneální dialýzu. Dovoluje drobným částem, jako je močovina, kreatinin, minerály, prostupovat z tkání a z krve do dutiny břišní naplněné dialyzačním roztokem. V dutině břišní se této tenké vrstvičce říká peritoneum. 2. membrána v hemodialyzačním filtru – je vyrobena z polopropustného materiálu, který rovněž umožňuje prostup nejmenších chemických látek skrz, zatímco větší části jako bílkoviny a krevní destičky zůstávají na krevní straně.
nemoc, která se objevuje zvláště u dětí a dospívajících. Nemoc vede k jizvení glomerulů, což se projevuje proteinurií, hematurií a někdy vede k chronickému selhání ledvin.
je po diabetické nefropatii druhou nejčastější příčinou nefrotického syndromu u dospělých. U 3/4 případů se jedná o tzv. idiopatickou membranózní glomerulopatii, při níž není příčina onemocnění zřejmá. U zbývající 1/4 případů je nemoc projevem systémového onemocnění, jako systémový lupus erytematodes, infekční hepatitis B nebo C a některé druhy rakoviny.
tekutina vznikající v ledvinách filtrací krve přes glomeruly, odstraňuje z těla odpadní látky. Cestou ledvinové pánvičky, močovodů a močového měchýře je posléze močovou trubicí močením odstraňována z těla.
urea, odpadní produkt v krvi, který vzniká jako konečný produkt při metabolismu bílkovin. Ledviny filtrují krev, aby odstranily močovinu (ureu). Pokud funkce ledvin klesá, hladina močoviny v krvi od určitého stupně roste.