Zkušenosti pacientů
Na peritoneální dialýze v pohodlí domova
Náhrada funkce ledvin může být zabezpečena několika způsoby. Jedním z nich je tzv. peritoneální dialýza. Jedná se o způsob, při němž dochází k očišťování krve přes dutinu břišní. V České republice tuto metodu mohou využívat pacienti v domácím prostředí již od roku 2012. Je plně hrazená ze zdravotního pojištění a v současné době je pomocí ní léčeno téměř 300 pacientů.
Pacientovi je zavedena chirurgickou cestou do dutiny břišní hadička (katétr), která je vyvedena zevně na kůži, zabezpečená krytem, a pokud se nepoužívá, je schovaná v jakési kapsičce. Pro pacienta to není nijak nepříjemné ani ho to neomezuje při oblékání. Tato metoda se však příliš nedoporučuje pacientům, kteří prodělali mnohé operace dutiny břišní.
Pánem svého času
Peritoneální dialýza má výhody převážně v tom, že není tak složitá a většinou ji zvládnou pacienti i v domácím prostředí pomocí přístroje, který jim umožní být flexibilní – stanou se pány svého času. Většina dialyzovaných pacientů tuto metodu využívá hlavně v noci. Večer se připojí k přístroji, který pracuje po dobu jejich spánku. Mohou tedy vést téměř normální život – chodit do práce, věnovat se rodině, provozovat koníčky atd. Samozřejmě není nutné přístroj pouštět jen v noci, lze to i přes den a případně v domácím prostředí i s využitím asistované domácí péče, kdy vyškolená sestra pacienta napojí, přístroj spustí, je s pacientem v průběhu dialýzy a následně ho zase odpojí a dialýzu ukončí.
Jednou z pacientek, která využívá domácí peritoneální dialýzu, je i 32letá nevidomá Tereza, pacientka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě. O připojení k přístroji se stará její maminka. „Terezka má od čtyř let cukrovku a postupem času ji začaly trochu zlobit všechny orgány. Mimo jiné i ledviny. Když jsme se dozvěděli o paní primářce Kratochvilové z Uherského Brodu, spojili jsme se s ní. Z Uherského Hradiště to máme kousek,“ sdělila nám maminka pacientky Martina Bistrá.
Na dialýze v Uherském Brodě nabízejí domácí peritoneální dialýzu i hemodialýzu
„Tereza se k nám dostala v době, kdy jí již ledviny selhávaly, ale ještě dialýzu nepotřebovala. Samozřejmě jsme okamžitě začali provádět všechna vyšetření potřebná k zařazení na čekací listinu na kombinovanou transplantaci. Naše dialyzační středisko v Uherském Brodě také nabízí možnosti domácí dialýzy, ať už je to peritoneální dialýza, kterou nabízíme od roku 2012, tak domácí hemodialýza. Kromě peritoneální dialýzy, kterou si pacienti provádějí sami, provádíme i asistovanou peritoneální dialýzu. A nyní máme pacientku, které dělá peritoneální dialýzu maminka,“ říká MUDr. Markéta Kratochvilová, Ph.D., vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě.
Na začátku jsou vždycky obavy…
Pro spoustu pacientů či jejich rodinných příslušníků je zjištění, že jejich onemocnění již vyžaduje pravidelnou dialýzu, velmi stresující. Jde přece o jejich čas, jejich život. Nemusí to však být až tak bezvýchodné. Samozřejmě je potřeba učinit určité změny, můžeme ale pacientům nabídnout dialýzu v domácím prostředí. „Paní primářka mi řekla, že určitě budu moci chodit do práce, že to není žádný problém. Budeme provádět dialýzu, jak nám to bude vyhovovat. Jestli to bude ve dne nebo v noci, je vyloženě na nás,“ připomíná maminka nevidomé pacientky Martina Bistrá.
Běžné jsou obavy, že to pacient doma nezvládne, že na to není trénovaný jako lékařský personál. Není třeba se ale bát, že byste na to zůstali sami. Přístroj vám nedovezou domů jen tak. Každý z pacientů a jeho rodinných příslušníků či ten, kdo bude přístroj obsluhovat, je na středisku řádně, postupně a dostatečně zaškolen, tak aby ho při domácí obsluze přístroje nic nepřekvapilo.
Teprve pak je mu přístroj v domácím prostředí odborně nainstalován, je mu dodán patřičný materiál (vaky s laktátem, dezinfekční přípravky atd.) a pacient může podstoupit samotnou domácí dialýzu. Přístroj může být vybaven i funkcemi typu vzdálené kontroly pacientů. Pacient na domácí dialýze je stále pacientem příslušného střediska, kam dochází na kontroly v rozmezí cca čtyř až šesti týdnů. Samozřejmě pokud je to potřeba, může se se sestřičkami či s lékařem spojit i dříve. Objednávání materiálu také zabezpečuje středisko ve spolupráci s pacientem. Závoz probíhá na jeho domácí adresu v domluveném termínu.
Šly jsme do toho rády
Jaké jsou postřehy skutečné uživatelky domácího přístroje pro peritoneální dialýzu Martiny Bistré? „Šly jsme do toho rády. Terezka je nevidomá a sama by si nedokázala všechno připojit a nachystat. Takže to dělám já, i když jsem se z počátku trochu obávala, že to nezvládnu. Dialýzu provádíme v noci. Všechno si předem nachystám, je to velice intuitivní, měli jsme perfektní zaškolení. Když vznikne nějaký problém, mohu kdykoli ve dne v noci telefonicky požádat o radu. Každý měsíc nám pán z Prahy přiveze dvacet krabic materiálu a ty doma uskladníme. Nemusíme se vůbec o nic starat, vše je opravdu velice jednoduché. A byla bych moc ráda, kdyby takto mohlo fungovat více lidí. Opravdu je to skvělé.“
Tereza je zařazena na čekací listině na transplantaci a na peritoneální dialýze je již dva roky. „Věřím, že se Tereza brzy transplantace dočká. Každopádně velice oceňuje možnost být doma. Je dialyzovaná samozřejmě šetrněji i z důvodu plánované kombinované transplantace,“ uvádí MUDr. Markéta Kratochvilová, Ph.D., vedoucí lékařka dialyzačního střediska v Uherském Brodě.
A Tereza k tomu dodává: „Mám pod postelí nachystanou tašku. Když mi kvůli transplantaci zavolají třeba ve dvě hodiny v noci, můžeme vyrazit.“