Chronické selhání ledvin
Celosvětové riziko chronického onemocnění ledvin
Nefrologové poukazují na alarmující skutečnost, že výskyt chronického onemocnění ledvin je celosvětově na vzestupu. Zatímco v Evropě, USA nebo Austrálii je nejčastější příčinou této choroby diabetes. V některých asijských zemích je velká část selhání ledvin spojena s bylinnými toxiny, které jsou součástí přípravků tradiční medicíny. Jejich užívání je však rozšířeno i v jiných částech světa.
Nebezpečná kyselina aristolochová
Epidemiologická data z Taiwanu a Číny ukazují souvislost mezi užíváním bylin obsahujících kyselinu aristolochovou a chronickým onemocněním ledvin. Kyselina aristolochová je vysoce nebezpečná látka s nefrotoxickými a karcinogenními účinky, která může vyvolat závažné poškození ledvin vedoucí až k jejich selhání, či způsobit rakovinu močových cest. Uvedená sloučenina je také součástí prostředků na podporu hubnutí.
První případ, který upozornil na souvislost mezi těmito přípravky a poškozením ledvin, byl popsán v roce 1993 v Belgii. Pacientkám byla v rámci hubnoucí kúry podávána bylina, později identifikovaná jako Aristolochia fangchi, obsahující zmíněnou kyselinu. Také další bylinné doplňky užívané v Asii a Africe jsou podezřelé z toho, že jsou příčinou mnoha chronických případů onemocnění ledvin.
Celosvětové riziko
Vědci dále upozorňují, že chronické onemocnění ledvin je stále častější příčinou úmrtí po celém světě. V roce 1990 zaujímalo v žebříčku nejčastějších příčin úmrtí 27. místo, v roce 2010 se vyšplhalo až na 18. pozici. Celkový výskyt choroby v populaci je ve většině zemí vyšší než 10 % a u některých vysoce rizikových podskupin dokonce vyšší než 50 %. Výskyt onemocnění také roste se zvyšujícím se věkem. Nefrologové uvádějí, že chorobou trpí 20 % lidí starších 60 let a 35 % osob starších 70 let. Připomínají však také, že ve věkovém rozmezí 20-39 let má chronické onemocnění ledvin jeden člověk z 25. Nejčastěji se chronické onemocnění ledvin vyskytuje u pacientů s diabetem a kardiovaskulárními chorobami, až u 50 % a více.
Zdroj: http://www.medpagetoday.com/Endocrinology/Diabetes/39496