Chronické onemocnění ledvin zvyšuje riziko úmrtí na nemoci srdce
Pacienti s chronickým onemocněním ledvin jsou vystaveni desetkrát až dvacetkrát vyššímu riziku úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Vice než 43 % ze všech úmrtí u pacientů v konečném stadiu ledvinného onemocněni je způsobeno kardiovaskulární příčinou. Riziko úmrtí na srdečně-cévní příhodu je však vysoké ve všech stadiích chronického onemocnění ledvin.
Jak spolu souvisí nemoci ledvin a srdce?
Chronická renální nedostatečnost i srdečně-cévních onemocnění mají společné tradiční rizikové faktory, ke kterým patří především hypertenze, diabetes mellitus a dyslipidémie (porucha metabolismu tuků). Kromě toho se na riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění zřejmě podílejí i faktory, které jsou specifické pro chronické selhání ledvin, tedy renální anémie (nedostatek červených krvinek způsobený deficitem erytropoetinu, hormonu produkovaného ledvinami) a porucha metabolizmu fosfátů a vápníku.
Je známo, že i mírný pokles ledvinných funkcí je spojen s významným vzestupem kardiovaskulárního rizika.
Řešení
Pacienti s chronickým ledvinným onemocněním mírného a středního stupně by měli být pokládáni za pacienty s vysokým kardiovaskulárním rizikem a léčeni s cílem dosáhnout např. nižších cílových hodnot krevního tlaku, eventuálně i nižších cílových hodnot hladiny cholesterolu v krvi.
Současná existence srdečního selháni a renální nedostatečnosti má velmi špatnou prognózu. Toto spojení bývá označováno jako kardiorenální syndrom. Peče o nemocné se současnou srdeční a renalní nedostatečností vyžaduje multidisciplinární přístup založeny na spolupráci nefrologa a kardiologa. První výsledky ukazuji, že aplikace posledních vědeckých poznatků s použitím moderních léků na srdeční selhání zlepší v krátkém časovém období kardiovaskulární funkce pacienta, aniž by došlo k významnému zhoršení ledvinných funkcí.
Zdroje:
http://www.ordinace.cz
http://www.zdn.cz
http://www.solen.cz