Doplňování železa může zlepšit přežití při pokročilém onemocnění ledvin
Při chronickém onemocnění ledvin se v ledvinách nevytváří dostatek hormonu erytropoetinu, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Důsledkem je anémie (chudokrevnost), která se léčí podáváním látek stimulujících erytropoézu (tvorbu červených krvinek) a doplňováním železa. Výsledky nedávného výzkumu ukazují, že doplňování železa u pacientů v nejzávažnějším 5. stupni chronického onemocnění ledvin, kteří užívají látky stimulující erytropoézu (ESA), bylo spojeno s 15% snížením rizika předčasného úmrtí.
Železo snižuje riziko úmrtí
Tchajwanští vědci srovnávali výsledky více než 31 tisíc pacientů s chronickým onemocněním ledvin v predialýze, kteří byli léčeni ESA (látky stimulující erytropoézu). Pacienti byli rozděleni na ty, u nichž byl doplňován příjem železa, a na ty, kteří železo navíc neužívali. Pacienti, kterým bylo podáváno železo (perorálně nebo malé dávky intravenózně), měli o 15 % nižší riziko celkové úmrtnosti ve srovnání s těmi, kteří železo navíc nedostávali. Pacienti, kteří dostávali železo, měli také o 3 % nižší riziko hospitalizace, třebaže to souviselo s o 5 % vyšším rizikem rychlejšího postupu nemoci do konečného stadia selhání ledvin vyžadujícího dialýzu.
Raději v tabletkách
I přes nadějné výsledky autoři studie přiznávají, že podávání železa u těchto pacientů přináší i problémy. Sporným tématem zůstává způsob jeho podání. Intravenózní podání železa může podle nich způsobovat nefrotoxicitu či hromadění železa uvnitř buněk a jejich poškození. Proto doporučují jako vhodnou, bezpečnou a pohodlnou alternativu spíše perorální podání a další podrobnější výzkum v této oblasti.
Zdroje:
http://www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/iron-supp…;
http://www.ndt.oxfordjournals.org