Fakta o fosforu
Fosfor je minerální látka obsažená v mnoha potravinách a nachází se také v lidském těle. Lidé s onemocněním ledvin často musí dodržovat dietu s omezeným obsahem fosforu. Nemocné ledviny mají totiž sníženou schopnost vylučovat fosfor a ten se v těle hromadí. Chronicky zvýšená hladina fosforu v krvi může oslabit kosti a způsobit ukládání vápníku v cévách, tepnách a tkáních orgánů. Tím se snižuje průtok krve v těle, což může způsobit špatné hojení ran a odumírání tkání nebo orgánů. Proto omezený příjem fosforu ve stravě je důležitou součástí prevence vysoké hladiny fosforu v krvi, známé také jako hyperfosfatémie.
Příznaky vysoké hladiny fosforu
Při vysoké hladině fosforu v krvi se mohou objevit některé z následujících příznaků:
- Bolest a ztuhlost kloubů
- Zarudnutí očí
- Svědění
- Svalová slabost
- Zlomeniny kostí
- Spontánní prasknutí šlachy
Dlouhodobě vysoké hladiny fosforu v krvi mohou mít vliv na zdraví a délku života, zvyšují zejména riziko onemocnění srdce.
Jak hlídat hladiny fosforu?
Hladiny fosforu v krvi je možné kontrolovat dietou s omezeným příjmem fosforu. Snižuje se konzumace potravin bohatých na fosfor, k těm patří zejména maso a mléčné výrobky, pokrmy rychlého občerstvení, průmyslově zpracované potraviny a nealkoholické nápoje a další potraviny obsahující fosfátová aditiva. Pokud chcete zjistit, kolik daná potravina obsahuje fosforu, naleznete údaje na zadní etiketě obalu. Může být uvedený jako například kyselina fosforečná, fosforečnan trisodný, fosforečnan vápenatý apod. U lidí v konečném stadiu onemocnění ledvin pak s odstraňováním nadbytečného fosforu z těla pomáhá dialýza. Pacienti podstupující dialýzu 3krát týdně odstraní každý týden přibližně 2 500 mg fosforu, tedy asi 833 mg na jednu léčbu.
Dobré trávení je klíčové pro kontrolu hladiny fosforu u lidí s chronickým onemocněním ledvin, zejména pokud užívají léky na vázání fosforu. Zácpa je častým problémem u pacientů s onemocněním ledvin zejména kvůli omezení příjmu tekutin a stravy s nízkým obsahem vlákniny. Doporučuje se proto konzultovat s nefrologem nebo dietologem užívání doplňků stravy s vlákninou, projímadel a dalších. Tipy pro zmírnění zácpy mohou být například zvýšení příjmu ovoce a zeleniny s nízkým obsahem draslíku a pravidelná fyzická aktivita jako procházky nebo cvičení. Je důležité to ale předem konzultovat se svým lékařem.
Bohatý jídelníček i s omezením fosforu
Zdravá strava je důležitá v každém ohledu, a to i s ohledem na dietní doporučení při onemocnění ledvin. V sekci recepty najdete pestrou škálu pokrmů, které pro vás kontrolují nutriční specialistky z B. Braun právě s ohledem na stravovací doporučení při ledvinové dietě.
Vazače fosfátů
Člověk se zdravými ledvinami může v běžné stravě snadno zkonzumovat týdně 10 000 mg fosforu nebo i více (1 429 mg denně). Pokud je při 3 dialýzách týdně průměrně odstraněno 2 500 mg fosforu, pak by zbývalo 7 500 mg, se kterými si tělo nedokáže poradit.
Dialýza tedy není schopna odstranit celé množství fosforu v krvi, jak je patrné z výše uvedeného výpočtu. Proto se běžně doporučuje omezit příjem fosforu na 800 až 1 200 mg denně (5 600 až 8 400 mg týdně). Přebytečný fosfor přijatý ve stravě je pak regulován pomocí speciálních léků, tzv. vazačů fosfátů. Ty na sebe dokážou navázat část fosforu ve stravě (ne všechen) tak, aby nedošlo k jeho vstřebání v trávicím traktu.
Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/high-phosphorus-get-facts/