Jak fungují zdravé ledviny
V lidském těle neustále vznikají nejrůznější odpadní látky, které jsou pro člověka škodlivé nebo nepoužitelné. Ledviny jsou jedním z hlavních orgánů těla, které umožňují tyto látky z těla vylučovat a to ve formě moči, která se v nich tvoří. Ledviny tak regulují hospodaření s tekutinami, obsah solí v těle a filtrují z krve odpadní a toxické látky.
Jak vypadají a kde jsou uloženy?
Ledviny jsou párový orgán fazolovitého tvaru přibližně 12 cm dlouhý. Jsou umístěny v zadní části těla, po obou stranách páteře v bederní oblasti, pod dolními žebry. Jsou uloženy ve vazivovém pouzdře a obaleny tukovým polštářem, který je chrání před nárazy a prochlazením. Ačkoli jsou ledviny párovým orgánem, může samostatná ledvina převzít všechny funkce nezbytné pro organismus. Je tedy možné přežít pouze s jedním z těchto dvou orgánů.
Stavba ledvin
Na průřezu ledvin rozlišujeme vnější světlejší kůru a vnitřní tmavší dřeň. Základní stavební jednotkou ledvin je tzv. nefron. V každé ledvině je asi 1 milión nefronů. Každý nefron tvoří klubíčko jemných cévek – glomerulus, uložené v Bowmanově váčku, z něhož vyúsťuje systém kanálků, které vedou do ledvinné pánvičky.
Jak ledviny fungují?
V ledvinách se filtrací krve tvoří moč - roztok vody a odpadních látek (především močoviny a solí). Krev do ledvin přivádí ledvinná tepna. Veškerá krev organismu (5 až 7 litrů) projde ledvinami i několikrát denně. V ledvinách je krev rozvedena složitým systémem cév do jednotlivých glomerulů. Krev se filtruje přes stěnu vlásečnic glomerulu, přičemž vzniká nejprve tzv. primární moč, která je zachycena v Bowmanově váčku. Během dne ledviny vyprodukují až 180 litrů primární moči, která kromě vody a odpadních látek obsahuje i minerály, aminokyseliny, cukry a další látky, které tělo stále potřebuje. Primární moč pak odtéká do systému kanálků, kde se zpátky do krve vstřebává podstatná část vody i důležitých látek a z primární moči tak vzniká moč definitivní. Denně se jí tvoří přibližně 1-1,5 litru. Při průchodu kanálky se tak moč asi 100krát zahustí. Moč z kanálků se hromadí v ledvinné pánvičce a odtud teče močovodem do močového měchýře. Z močového měchýře pak vede močová trubice ústící na povrch těla.
Ledviny a produkce hormonů
Ledviny vykonávají v organismu i další nezbytné funkce. Vylučují tři důležité hormony - renin, erytropoetin a kalcitriol. Pomocí reninu ledviny ovlivňují krevní tlak. Začne se vylučovat, když poklesne v ledvinách krevní tlak, způsobí zúžení cév v těle a tím zvýšení krevního tlaku zpět k normálu. Erytropoetin stimuluje produkci červených krvinek, které rozvádějí kyslík po celém těle. Kalcitriol - aktivní forma vitamínu D, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu.
Zdroje:
ledvinyprogres.cz
nefrologie.eu
ledviny.cz