Moderní technologie mohou podpořit pohybové návyky
Na lékařské fakultě Univerzity Johna Hopkinse v americkém Baltimoru se pokoušejí najít nové způsoby, jak u pacientů podpořit pohybové návyky. Metoda, kdy lidé zapojení do výzkumu mohli sami sledovat údaje o každodenní vykonané fyzické aktivitě a dostávali pravidelné SMS zprávy, které je povzbuzovaly k intenzivnějšímu pohybu, přinesla pozitivní výsledky.
Denní cíl – 10 tisíc kroků
Studie se zúčastnilo 48 mužů a žen ve věku od 18 do 69 let, kteří udávali, že jejich pohybová aktivita je na nízké úrovni. Pomocí aplikace pro sledování fyzické aktivity byla první týden u všech účastníků měřena jejich běžná (výchozí) pohybová aktivita. Během následujících dvou týdnů u třetiny osob (kontrolní skupiny) výzkumníci sledovali úroveň jejich fyzické aktivity, aniž by zkoumaní jedinci o ní obdrželi jakékoliv údaje. Zbývající dvě třetiny účastníků měly na svých chytrých telefonech informace o svém každodenním pohybu volně k dispozici. Polovina z nich pak dostávala navíc třikrát denně textové zprávy, které měly povzbudit účastníky v vyšším výkonům. Druhá polovina osob žádné takové zprávy nedostávala, ale bylo jim umožněno prohlédnout si každodenní záznam celkových aktivit. Zasílané textové zprávy měly osobní charakter, obsahovaly aktuální údaje o vykonané fyzické aktivitě a počet kroků potřebných k dosažení každodenního cíle v podobě 10 000 kroků.
Povzbuzující SMS zprávy pomohly
Ti, kteří dostávali textové zprávy, zvládli v průměru o 2 534 kroků za den více ve srovnání s osobami, které žádné povzbuzující zprávy neobdržely, a průměrně o 3 376 kroků více než jedinci v kontrolní skupině. Každodenního cíle 10 000 kroků dosáhlo celkem 81 % lidí ze skupiny s textovými zprávami ve srovnání se 44 % osob v ostatních dvou skupinách. Lidé ve skupině s SMS zprávami zvýšili svůj celkový čas strávený pohybem průměrně o 21 minut denně a čas strávený aerobní aktivitou v průměru o 13 minut v porovnání s ostatními dvěma skupinami. Ačkoliv studie zachytila pouze krátký časový úsek, její výsledky naznačují významný potenciál ve využití nových informačních a komunikačních technologií v klinické praxi, konkrétně v oblasti žádoucích změn životního stylu a prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Zdroje: www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/johns_hopkins_news_tips_fro… http://jaha.ahajournals.org/content/4/11/e002239.abstract?sid=bdbe5a9a-…