Zelený hrášek – pochoutka plná zdraví
S přicházejícím jarem se v obchodech pomalu rozšiřuje nabídka čerstvé zeleniny. K oblíbeným druhům patří také zelený hrášek, který je z výživového hlediska velmi hodnotný a dodá vám nejen energii, ale i cenné vitamíny. Hodí se ale do diety, kterou je nutné dodržovat při chronickém onemocnění ledvin?
Zelená vitamínová bomba
Zelený hrášek jsou vlastně nezralá semena hrachu setého, který se častěji konzumuje v podobě plně vyzrálých usušených semen hrachu, která řadíme k luštěninám. Zelenina většinou příliš bílkovinami neoplývá, přesto obsah bílkovin právě v zeleném hrášku není vůbec zanedbatelný. Ve 100 g těchto zelených kuliček najdeme přibližně 6 g bílkovin. Významný je také obsah rozpustné vlákniny, která pozitivně působí na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Zelený hrášek navíc obsahuje také spoustu vitamínů a minerálních látek.
Je vynikajícím zdrojem vitamínu C, vitaminu K, manganu a vitamínů skupiny B. A rovněž obsahuje nezanedbatelné množství vitamínu A, hořčíku, fosforu, železa, zinku a mědi. Pro mnohé může být pozitivní i to, že zelený hrášek nadýmá méně než sušený hrách, obsahuje totiž méně oligosacharidů, které tyto trávicí potíže způsobují.
Šťavnaté recepty při ledvinové dietě
Vyzkoušejte třeba špenátové palačinky s hráškem. Nebo si vyberete něco jiného? Přinášíme vám recepty přizpůsobené dialyzovaným pacientům a lidem s onemocněním ledvin. Recepty pro vás kontrolují nutriční specialistky z B. Braun, nemusíte se tedy bát si na pokrmech pochutnat. Dialyzovaní pacienti by nicméně měli dbát zvýšené opatrnosti, například při konzumaci ovoce.
Veškeré recepty vhodné při ledvinové dietě naleznete zde. Dobrou chuť.
Hrášek a onemocnění ledvin
Pacienti s chronickým onemocněním ledvin se mohou ptát, jak je to s hladinou fosforu a draslíku. Ty jsou ale v zeleném hrášku mnohem nižší než u sušeného hrachu. Hrášek má totiž vyšší podíl vody (která se u hrachu ztrácí při dozrávání a sušení) a koncentrace minerálních látek jsou zde proto obecně nižší. Zelený hrášek (zmrazený) obsahuje asi 150 mg fosforu a 200 až 300 mg draslíku na 100 g. Zajímavý je i nízký obsah sodíku v zeleném hrášku. Zelený hrášek je kulinářsky velmi vděčnou surovinou. Lze ho jíst jen tak syrový, nebo použít na studeno do pomazánek či salátů. Vařený hrášek zase oživí každou přílohu, omeletu, zapečený pokrm či polévku. Abychom však uchovali co nejvíce živin, je dobré nevařit hrášek příliš dlouho ani za příliš vysoké teploty.