Zdravý životní styl
Buďte aktivní i na dialýze
Únava, omezená kondice, snížená chuť k jídlu a další komplikace, které jsou často spojeny s dialýzou, mohou způsobit, že se pacientům s chronickým onemocněním ledvin může zdát téměř nemožné vykonávat pravidelně fyzickou aktivitu. Přesto je to často právě pohyb, který může pomoci zmírnit některé z běžných vedlejších účinků dialýzy, a podpořit tak lepší kvalitu života.
Přínosy pravidelného pohybu u dialyzovaných pacientů
- Lepší zvládání každodenních činností
- Lepší kontrola krevního tlaku a snížená potřeba léků na snížení krevního tlaku
- Podpora kardiovaskulárního zdraví
- Zlepšení rizikových faktorů onemocnění srdce (hladiny cholesterolu, hladiny triglyceridů, inzulínová rezistence)
- Zvýšení svalové síly
- Lepší kvalita života
- Snížení výskytu úzkosti a deprese
- Lepší kvalita spánku
- Podpora rovnováhy a koordinace pohybu
Tipy pro pravidelný pohyb
- Nejdříve si promluvte se svým lékařem: Je důležité se ujistit, že váš zdravotní stav umožňuje pohyb a cvičení. Proberte společně možnosti fyzické aktivity. Informujte průběžně vašeho lékaře o tom, jak se vám daří.
- Začněte pomalu a navyšujete postupně: Pokud jste po určitou dobu nevykonávali žádnou fyzickou aktivitu nebo jste úplní začátečníci, je vždy lepší začít pomalu. Dobrým výchozím cílem je 10 minut pohybu denně. Zvyšovat můžete o 5 minut týdně, dokud nedosáhnete alespoň 30 minut denně. Při zahájení nebo zvýšení aktivity vždy naslouchejte svému tělu.
- Podpořte kardiovaskulární zdatnost: Pro její rozvoj je vhodná chůze, jízda na rotopedu, lehčí túry nebo plavání (nedoporučuje se, pokud máte centrální žilní katétr).
- Nezapomeňte na posilování: cvičení s posilovací gumou nebo mírnou zátěží je dobrý způsob, jak získat sílu a svalovou hmotu. Pohyb opakujte vždy 8 až 10krát. Pokud provádíte silový trénink, je nezbytné začít zahřátím svalů (cca 5 minut), které pomáhá snížit riziko zranění. Dobrý způsob je třeba krátká intenzivní chůze nebo tzv. dynamický strečink (protažení v pohybu).
- Protažení na závěr: Bez ohledu na to, jaký typ cvičení děláte, je vždy důležité na závěr protáhnout svaly. Protažení pomáhá udržovat nebo zvyšovat rozsah pohybu a snižuje bolestivost nebo ztuhlost svalů, které mohou nastat po cvičení.
- Nastavte si své cíle „chytře“: tedy aby byly konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní, časově ohraničené. Např. začnu cvičit v úterý, ve čtvrtek a v sobotu, budu se procházet po dobu 10 minut a potom se budu 5 minut protahovat. Jakmile to pohodlně zvládnu, prodloužím čas na 15 minut. Zdroj:
https://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/staying-active-tips-for-peopl…