Zdravý životní styl
Lepší život díky pohybu pro dialyzované pacienty
Správně zvolená pravidelná pohybová aktivita je pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin stejně prospěšná jako pro zdravé jedince. Dobrá zpráva je, že vaše tělo vás za vaši snahu opravdu odmění a příznivé účinky pohybu na sobě budete pozorovat každý den.
Téměř všichni jsme od přírody líní, většině z nás se do pohybových aktivit prostě nechce. Pro přijetí změny, která se zdá nepohodlná, potřebujeme motivaci, někdy i docela silnou – a tou rozhodně jsou argumenty lékařů. Podle nich chronické onemocnění ledvin rozhodně není důvodem k tomu, abychom se zapomněli pravidelně hýbat. Lidský organismus má schopnost si se spoustou potíží sám poradit, někdy až téměř zázračně. Nesmíme mu při tom ale házet klacky pod nohy.
Zdravotní benefity
Právě pohyb totiž znamená život, a i pro nás platí, že pravidelná fyzická aktivita zlepšuje jak tělesné, tak i duševní zdraví. Pomáhá nám v prevenci obezity, posiluje svalstvo a kardiovaskulární systém. Zlepšuje také rovnováhu a koordinaci těla. To je velmi důležité, protože právě dobrá rovnováha a správná tělesná koordinace nás mohou ochránit před pádem a podpořit soběstačnost i přes narůstající věk.
Pravidelný pohyb také příznivě ovlivňuje krevní tlak nebo diabetes, a snižuje tak zátěž nemocných ledvin. Pohyb v neposlední řadě zlepšuje i vitální kapacitu plic, takže působí i jako prevence onemocnění dýchacího systému, zlepšuje imunitu a odolnost organismu, zkracuje období rekonvalescence po nemocech a zlepšuje i střevní peristaltiku.
Nejlepší fyzická aktivita je ta bezpečná
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ pohybu, určitě se napřed poraďte se svým lékařem. Zeptejte se ho, zda by vám doporučil nějaké konkrétní cviky. Určitě vám také řekne, zda byste se měli vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a případně i typu cévního přístupu některým aktivitám raději vyhýbat.
Všichni potřebujeme povzbudit
Obzvlášť po delší době nízké pohybové aktivity je do dobré začít pozvolna a určitě s něčím, co nás vyloženě neodrazuje. Začátky s pohybovými aktivitami vám pomůže usnadnit nějaký parťák – napůl vyhráno máte, když je kolem vás někdo, kdo vás podpoří, nebo se k vaší snaze dokonce přidá. Pokud budete mít na procházky nebo třeba i na cvičení kamaráda, bude to i větší zábava. Navzájem si pomůžete i morální podporou, povzbudíte se a pochválíte.
Máte možnost účastnit se nějakého vhodného kolektivního cvičení? Využijte ji, kolektiv lidí kolem společného cvičení bývá bezvadný. Všimněte si, že nejen v tělocvičně, ale už v šatně vládne dobrá nálada, a ta bývá nakažlivá. O radostnější náladu po cvičení se navíc postará endorfin, kterým vás pohyb nabije. Chronické onemocnění ledvin by vám nemělo bránit v tom, abyste svůj život žili rádi a naplno.
Pokud jste dosud pravidelně necvičili, je vhodné začít pomalu a každý den zvyšovat tempo až na úroveň, která vám bude vyhovovat.
Aktivity střídejte
Pohybové aktivity mohou být aerobní, silové či flexibilní. Aerobní aktivity jsou ty, při kterých spotřebováváte velké množství kyslíku. Tyto typy aktivit zahrnují chůzi, jogging, chůzi po schodech, plavání, cvičení v bazénu, zahradničení, tanec, jízdu na kole a cvičení na židli. Jiné typy aerobních cvičení lze provádět na strojích, jako je například běžecký pás nebo stacionární kolo. U silového tréninku jde o zapojení velkých svalů, fakticky jde o jejich posilování. Tomu odpovídá i používání pomůcek, jako jsou různá závaží, činky a odporové gumy. S odporovými gumami (vhodné jsou podle typu na posilování prstů, rukou, nohou) nebo lehkými činkami (ruce, prsní svaly, ramena) můžete klidně posilovat i doma na židli. Aktivity podporující flexibilitu trénují kloubní pohyblivost a pomáhají snížit riziko zranění při sportování. Patří mezi ně například strečink, jóga nebo tai-či.
V ideálním případě je dobré vykonávat fyzickou aktivitu pětkrát týdně. Cvičení by se mělo stát pravidelnou součástí vašeho života, stejně jako třeba jídlo. Střídejte aerobní aktivity se silovým a flexibilním tréninkem. Snažte se zapojit různé svalové skupiny horní i spodní části těla. Nezapomeňte na strečink neboli protažení svalů na začátku cvičení (až po prvním zahřátí) i na jeho konci. Všechny tři typy aktivit můžete provozovat i doma a jako pomůcky ke cvičení vám dobře poslouží i tak obyčejné věci, jako je pevná židle s opěradlem, složený ručník nebo dveřní rám.
Nejpřirozenější pohyb je chůze
Pokud jste se opravdu delší dobu hýbali jen minimálně, začněte tím nepřirozenějším pohybem, který byl člověku dán – chůzí. Ideální prostředí pro ni je příroda, ale ne každý má v dosahu třeba park. Důležité je si pro začátek zvolit realistický cíl, který opravdu můžete dodržet. Vyberte si nějakou pomyslnou značku, třeba konec bloku, nějaký dům, ke kterému chcete dojít. Klidně k němu dojděte pomalu a s přestávkami, důležité není, za jak dlouho tam budete, ale nevzdat to. Stejný cíl držte minimálně několik dní – poslouchejte své tělo, dá vám vědět, až budete moci cíl procházky posunout.
Klíčová není vzdálenost, ale pravidelnost zdravotní procházky. Udělejte si z ní každodenní rituál, který budete udržovat v určitou dobu. Právě takový každodenní rituál hodně pomáhá, mozek se totiž naučí, že v určitou dobu má něco dělat, a dá vám signál. Přesně takto si jde nařídit i fyzickou aktivitu. Po čase vám přijde stejně samozřejmá jako čištění zubů před spaním.
Znáte nordic walking?
Velmi populární je už řadu let nordic walking, což přeloženo do češtiny znamená severská chůze. Jde o chození se speciálními holemi určenými jen k tomu. Provozovat ho můžete prakticky kdekoli. Nejlepší chůze s holemi je sice v přírodě, ale když není na dosah, tak skvěle poslouží i nejbližší park.
Nordic walking je jedním z nejzdravějších sportů, při němž zapojujete svaly celého těla, přitom dopady tlumí hole. Tento sport je opravdu vhodný téměř pro všechny od seniorů až po vrcholové sportovce. Kontraindikací pro nordic walking ale může být nekompenzovaný diabetes a některá onemocnění srdce.
Tipy na doma: Protahovací cvičení
- Ve stoje nebo vsedě posunujte horní část pravého ramene krouživými pohyby dopředu a dozadu, opakujte to po dobu 15–30 sekund. Totéž pak proveďte s levým ramenem.
- Vleže na zádech pokrčte pravou nohu a levou držte rovnou. Pokrčenou nohu oběma rukama chytněte pod kolenem. Přitáhněte stehno k hrudníku a vydržte 15-30 vteřin. Opakujte s levou nohou.
Začněte pomalu a s rozumem
Nikdy nepřeceňujte své síly a nezapomeňte, že nejlepší fyzická aktivita je taková, která je bezpečná. Pokud se při sportování objeví závažnější potíže, přestaňte cvičit a zvažte vyhledání lékařské pomoci. Nejspíš se to právě vám nestane, ale je dobré vědět, o jaké komplikace by mohlo jít. Jde tedy o nevolnost nebo zvracení, abnormální dušnost, závratě nebo náhlou slabost dolních končetin. Patří sem i svalové křeče nebo bolesti kloubů nebo náhlá bolest hlavy.
Právě bolest si zaslouží samostatnou poznámku na konec: Nedělejte nikdy nic, co by vám působilo bolest, a pokud se nějaká objeví, je to znamení, že děláte něco špatně. Pozor si ale dejte, abyste nezaměňovali bolest s námahou nebo nepohodlím.