Zdravý životní styl
Jak si na dialýze uchovat zdravé srdce?
U dialyzovaných pacientů se mnohem častěji než u běžné populace vyskytují srdečně-cévní onemocnění, jako je např. srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Toto zvýšené riziko je spojeno s onemocněním ledvin a dalšími souvisejícími zdravotními problémy, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Z tohoto důvodu je pro dialyzované pacienty velmi důležité dodržovat opatření, která pomáhají předcházet problémům se srdcem a cévami.
Kroky, které chrání vaše srdce
- Udržujte pod kontrolou hladinu cukru v krvi, pokud máte diabetes – diabetes zvyšuje riziko aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění
- Udržujte pod kontrolou krevní tlak - dodržujte svůj léčebný plán a doporučený příjem sodíku a tekutin, užívejte předepsané léky na snížení krevního tlaku.
- Snižte vysokou hladinu cholesterolu v krvi - nechte si vyšetřit celkovou hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Pokud jsou zvýšené, bude nutné dodržovat nízkotučnou dietu a dostatečně se pohybovat. U některých pacientů mohou pomoci léky.
- Dodržujte dietu pro zdravé srdce a cévy – omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu, jako jsou vejce, plnotučné mléko a mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku, smažená jídla atd. Jezte více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, např. losos a tuňák, sardinky a lněný nebo řepkový olej.
- Zvyšte fyzickou aktivitu – pravidelné cvičení přispívá k lepší kontrole hladiny cholesterolu a cukru v krvi, snížení vysokého krevního tlaku, redukci nadváhy, lepší kondici srdce a plic a psychické pohodě.
- Dodržujte léčbu anémie - pacienti s chronickým onemocněním ledvin často trpí chudokrevností (nízkým počtem červených krvinek), což může vést k hypertrofii levé srdeční komory, tj. zesílení svalu na levé straně srdce. Anémie bývá léčena užíváním hormonu erytropoetin (podporuje tvorbu červených krvinek) a železa.
- Udržujte hladiny vápníku a fosforu v rovnováze – jedním ze symptomů chronického onemocnění ledvin je ztráta vápníku z kostí a jejich následné oslabení. Vápník se také může ukládat v orgánech, kam nepatří, např. v srdci a cévách. Následkem může být infarkt nebo mrtvice. Důležité je dodržovat dietu s nízkým obsahem fosforu, užívat vazače fosfátů nebo vitamin D, který je nezbytný pro správný metabolismus vápníku.
- Udržujte pod kontrolou hladinu homocysteinu - homocystein je aminokyselina, která se tvoří v těle. Vysoká hladina homocysteinu v krvi je spojena se zvýšeným rizikem srdečních a cévních potíží. Dostatek kyseliny listové, vitaminu B6 a vitaminu B12 pomáhá udržovat hladinu homocysteinu v normálním rozmezí.
- Přestaňte kouřit - kouření zvyšuje pravděpodobnost rozvoje srdečních a cévních onemocnění.
Zdroj:http://www.kidney.org/atoz/content/hearthealthydialysis.cfm