Chronické selhání ledvin
Je pití čerstvých šťáv vhodné i při chronickém onemocnění ledvin?
Připravit si čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávu není v dnešní době nic nemožného, postačí k tomu kvalitní odšťavňovač. Čerstvé šťávy často pomáhají nahradit nedostatečný příjem zeleniny a ovoce ve stravě. Je však možné je zařadit i do jídelníčku pacientů s chronickým onemocněním ledvin a jaká jsou pozitiva a negativa jejich konzumace?
Pro a proti
Čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny jsou bezpochyby nutričně hodnotné pro svůj vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a dalších biologicky aktivních látek s pozitivním účinkem na zdraví. Argumentem pro jejich pití je skutečnost, že jde o poměrně snadný způsob, jak doplnit denní doporučené množství zeleniny a ovoce. Navíc se šťávy často připravují z kombinací nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny a mohou tak významně zpestřit jídelníček. Šťávy se připravují vylisováním nebo vymačkáním šťávy z plodů či zeleniny a jsou tedy téměř zbaveny vlákniny. Touto úpravou se tak ochuzujeme o nestravitelnou složku potravy, která má nejen pozitivní vliv na správnou funkci trávicího traktu, ale působí i jako prevence některých onemocnění.
Šťávy v jídelníčku pacientů s onemocněním ledvin
Pokud se na popíjení ovocných a zeleninových šťáv díváme z hlediska pacienta s chronickým onemocněním ledvin, pak musíme brát v úvahu zejména to, že ovoce a zelenina jsou významným zdrojem draslíku. Může tak snadno dojít k příjmu většího množství draslíku, než je doporučeno pro osoby s chronickým onemocněním ledvin. Některé recepty na čerstvé šťávy mohou obsahovat i více než 2 000 mg draslíku v jediné porci. Nezapomeňte proto, že:
- Pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv lze pacientům s chronickým onemocněním ledvin doporučit spíše jako zpestření pitného režimu v množství max. 2 dcl denně, ne jako hlavní zdroj tekutin.
- Šťávu je také nutné započítat do denního příjmu tekutin. Pokud musíte omezit příjem tekutin, je nutné zvážit, kolik si jich můžete dovolit přijmout ve formě čerstvé zeleninové či ovocné šťávy.
- K přípravě šťáv používejte ovoce a zeleninu s nižším obsahem draslíku, např. jablka, bobulovité ovoce, ananas, mrkev, celer, okurky nebo kapustu. (Pro zvýšení chuti a výživné hodnoty můžete přidat čerstvé bylinky a koření, jako je máta, petržel nebo zázvor.)
- Zařazení čerstvých ovocných a zeleninových šťáv je vhodné nejprve konzultovat s ošetřujícím zdravotnickým personálem.
Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/juicing-guidelines-kidney-pati…