Chronické selhání ledvin
Vliv stravy na stav pacientů s chronickým onemocněním ledvin
Výživa má výrazný vliv na stav chronického onemocnění ledvin. Existuje však jen málo studií, které se věnují souvislostem mezi stravovacími zvyklostmi a vývojem choroby. Studie amerických vědců zabývající se dopadem 5 stravovacích modelů na funkci ledvin dokazuje pozitivní vliv ovoce a zeleniny a negativní působení stravy bohaté na smažená jídla a průmyslově zpracované potraviny.
5 stravovacích modelů a jejich vliv na nemocné ledviny
Studie se zúčastnilo téměř 4 000 Američanů s chronickým onemocněním ledvin (při vstupu do studie měli hodnotu odhadované glomerulární filtrace < 60ml/min/1,73m2 nebo poměr albumin-kreatinin ≥ 30 mg/g). Při analýze jejich stravovacích zvyklostí bylo odvozeno 5 charakteristických stravovacích modelů:
- čínská a mexická strava, pizza a jiné kombinované potraviny,
- rostlinné potraviny (ovoce a zelenina),
- sladkosti/tuky (cukrovinky),
- strava bohatá na smažená jídla a průmyslově zpracované potraviny,
- alkohol/saláty (alkohol, zelená listová zelenina a salátové zálivky).
Po šesti letech sledování přibližně 800 pacientů zemřelo a u 140 nemocných došlo k selhání ledvin. Zvýšená konzumace rostlinné potravy (ovoce, zelenina) byla spojena s nižším rizikem úmrtí, zatímco vyšší příjem smažených a průmyslově zpracovaných potravin byl spojen s vyšším rizikem úmrtí. U dalších stravovacích modelů nebyla zjištěna žádná statisticky významná souvislost s úmrtností. Nebyl pozorován ani žádný vztah mezi uvedenými stravovacími modely a výskytem selhání ledvin.
Ovoce a zelenina chrání ledviny
Výsledky studie tak naznačují, že nezdravá strava bohatá na průmyslově zpracované potraviny a smažená jídla je významně spojena s mortalitou u osob s chronickým onemocněním ledvin. Naproti tomu se zdá, že strava bohatá na ovoce a zeleninu má naopak ochranný vliv.
Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24679894?dopt=Abstract