Recepty
Zimní menu: Křehké kuře na pomerančích a další speciality
Milujete kyselou a svěží chuť citrusů? Přichystali jsme pro vás speciální pokrmy z citrónu a pomeranče. Těšit se můžete na aioli, citrusové koláčky a pečená kuřecí stehna na pomerančích. Recepty pro vás připravila Eva Mašová, foodblogerka známá též pod pseudonymem Mave'S Kitchen. Tyto recepty vždy kontrolují nutriční specialistky z B. Braun, nemusíte se tedy bát si na pokrmech pochutnat ani s dietními omezeními na ledvinové dietě.
Pečená kuřecí stehna na pomerančích
INGREDIENCE (4 PORCE):
- 4 kuřecí stehna
- 100 g červené cibule
- 20 g dijonské hořčice
- 20 g olivového oleje
- šťáva z jednoho pomeranče
- 1 chemicky neošetřený pomeranč
- 4 stroužky česneku
- snítka tymiánu a rozmarýnu, špetka šafránu, sůl a pepř
- 30 g medu
POSTUP:
V misce rozmícháme olivový olej, pomerančovou šťávu, dijonskou hořčici, med a špetku šafránu. Do marinády dáme kuřecí stehna a necháme v lednici alespoň hodinu odležet.
Cibuli a česnek očistíme, cibuli nakrájíme na měsíčky a česnek na tenké plátky. Pomeranč nakrájíme na tenká kolečka, ta pak ještě přepůlíme. Kuřecí stehna vyndáme z marinády a marinádu přelijeme do pekáče, přidáme část bylinek, pomeranče, česneku a cibule. Kuřecí stehna zlehka osolíme a opepříme, dáme do pekáče a kolem nich poklademe zbylou část bylinek, plátků pomerančů s česnekem a měsíčky cibule. Pekáč přiklopíme a dáme péct na hodinu do trouby na 200 °C.
Po hodině pečení odklopíme a dopečeme stehna z obou stran dozlatova. Kuře na pomerančích podáváme s kuskusem nebo bagetou.
Nutriční hodnoty na 1 porci: energie 308 kcal, bílkoviny 27 g, sacharidy 18 g, tuky 14 g, vláknina 2 g, fosfor 336 mg, draslík 789 mg
Aioli s vařenou zeleninou
INGREDIENCE (4 PORCE):
- 160 g malých mrkví
- 200 g květáku
- 200 g brambor
- 2 stroužky česneku
- 1 žloutek
- 200 ml olivového oleje
- 1 lžička čerstvé citronové šťávy
- sůl
POSTUP:
Brambory oloupeme, nakrájíme na měsíčky a namočíme alespoň na dvě hodiny do studené vody (díky tomu se nám sníží
obsah draslíku). Vodu po namáčení vyměníme za novou a brambory uvaříme. Mrkev oloupeme a nakrájíme podélně, menší mrkve můžeme nechat vcelku. Květák rozdělíme na růžičky. Zeleninu vložíme do vroucí vody a vaříme 10–15 minut, aby byla tak akorát na skus.
V hmoždíři utřeme žloutek s prolisovaným česnekem a špetkou soli na hladkou pastu. Přidáme citronovou šťávu a postupně zapracováváme po kapkách olej, dokud se nevymíchá pevný hladký krém.
Na přípravu aïoli můžeme použít samozřejmě i mixér, nesmíme však zapomenout přidávat olej jen po kapkách. Uvařenou zeleninu dáme na talíř, aïoli do mističek a vše podáváme jako přílohu k vařenému kuřecímu masu či rybě.
Nutriční hodnoty na 1 porci: energie 503 kcal, bílkoviny 3 g, sacharidy 15 g, tuky 47 g, vláknina 3 g, fosfor 95 mg, draslík 459 mg
Citrónové koláčky
10 KOLÁČKŮ, formička průměru 10 cm
INGREDIENCE NA TĚSTO:
- 250 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g moučkového cukru, 2 žloutky, špetka hrubé mořské soli, máslo a hrubá mouka na vymazání a vysypání formiček
INGREDIENCE NA NÁPLŇ:
- nastrouhaná kůra a šťáva z jednoho chemicky neošetřeného citronu, 2 vejce, 2 žloutky, 200 g smetany 33%, 120 g cukru krupice, 30 g vanilkového cukru
INGREDIENCE NA OZDOBU:
- 1 citron chemicky neošetřený, 200 ml vody, 60 g cukru krupice
POSTUP:
Nejdříve si připravíme křehké máslové těsto. V míse promícháme mouku s moučkovým cukrem, přidáme špetku hrubé mořské soli, vychlazené máslo nakrájené na kostičky a žloutky. Rychle vypracujeme hladké těsto, uděláme z něj váleček a dáme ho v uzavíratelné krabičce odležet alespoň na dvě hodiny do lednice.
Těsto vyndáme z lednice a nakrájíme ho na deset stejných dílů. Formičky vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Jednotlivé kusy těsta vyválíme mezi dvěma pečicími papíry, aby se nám těsto nelepilo. Vmáčkneme tenké pláty těsta důkladně do formiček, okraje začistíme. Těsto na dně propícháme vidličkou a košíčky vyložíme kolečkem pečicího papíru, zasypeme fazolemi nebo pečicími kamínky a vložíme na 10 minut do trouby předehřáté na 180°C. Těsto díky tomu bude držet tvar formičky a nebude
z něj placka. Pak fazole s papírem sundáme a dáme košíčky ještě na 5 minut dopéct, měly by mít narůžovělou barvu. Košíčky ve formičkách necháme vychladnout a připravíme si mezitím citronový krém.
Do mísy nalijeme citronovou šťávu, přidáme nastrouhanou kůru z citronu, vejce, žloutky, cukr i smetanu, mícháme metličkou, dokud se všechen cukr nerozpustí. Krém nalijeme do vychlazených košíčků a dáme péct do trouby vyhřáté na 200°C přibližně na 15 minut, náplň ztuhne a bude na povrchu lehce nazlátlá.
Nakonec si připravíme citrony na ozdobu. Nakrájíme jeden citron na tenké plátky, budeme potřebovat kolečko na každý koláček, tedy deset plátků. Do hrnce s tlustým dnem nalijeme vodu, přidáme cukr a na mírném plamenu za stálého míchání necháme cukr rozpustit. Když nám cukrová voda začne lehce pobublávat, přidáme plátky citronu a vaříme, dokud se nám voda neodpaří a citrony lehce nezkaramelizují, přibližně 15–20 minut. Když jsou citrony hotové, ihned jimi koláčky ozdobíme.
Citronové koláčky podáváme co nejdříve, dokud jsou košíčky krásně křupavé a náplň vláčná.
Nutriční hodnoty na 1 porci: energie 570 kcal, bílkoviny 9 g, sacharidy 81 g, tuky 21 g, vláknina 13 g, fosfor 107 mg, draslík 103 mg
Upozornění
Recepty pro vás kontrolují naše nutriční specialistky, nemusíte se tedy bát si na pokrmech pochutnat. Dialyzovaní pacienti by nicméně měli dbát zvýšené opatrnosti, například při konzumaci ovoce. Výše uvedená jídla proto nekonzumujte současně v rámci jediného dne. Vyzkoušejte je odděleně a dbejte na nutriční hodnoty ostatních přijatých potravin. Jídelníček vždy přizpůsobte svému zdravotnímu stavu.