Výživa a pohyb
Tipy pro zdravé srdce při ledvinné dietě
Chronické onemocnění ledvin je spojováno s vyšším výskytem kardiovaskulárních onemocnění. V prevenci těchto potíží hrají důležitou úlohu také vaše stravovací návyky. Úpravou jídelníčku můžete aktivně zpomalovat progresi onemocnění srdce a cév, zlepšit svou prognózu, případně snížit riziko jejich vzniku.
Dieta pro zdravé srdce i ledviny
- Snižte konzumaci červeného masa, zejména průmyslově zpracovaných masných výrobků. Červené maso obsahuje více nasycených tuků a cholesterolu než jiné druhy masa, jako jsou ryby a kuřecí nebo krůtí maso. Pokud máte rádi červené maso, omezte velikost porce a vybírejte libovější části masa.
- Omezte konzumaci živočišných tuků a přidaného cukru.
- Vybírejte si potraviny s nízkým obsahem fosfátů. Snížená funkce ledvin omezuje jejich schopnost efektivně odstraňovat fosfáty z těla močí. Vysoká hladina fosforu v krvi poškozuje naše cévy. Vyvarujte se zejména průmyslově zpracovaných potravin obsahujících fosfátová aditiva. Ideální je připravovat pokrmy převážně z čerstvých surovin.
- Zjistěte si, jaká je vaše hladina draslíku v krvi a jak moc byste měli omezit draslík ve stravě. Draslík se obvykle vyskytuje v různých druzích ovoce a zeleniny (banán, brambory, špenát, sušené ovoce, aj.), v rybách a mořských produktech, v mléčných výrobcích, fazolích a ořeších. Doporučené množství draslíku ve stravě závisí na stadiu onemocnění ledvin. Rané formy onemocnění ledvin, jako je stupeň 1–3, nemusí vyžadovat omezení draslíku.
- Snižte příjem sodíku. Omezení sodíku pomáhá udržovat krevní tlak a množství tělesných tekutin v rovnováze. Nejedná se jen o dosolování doma připravených jídel, ale zejména o omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin, které mají často vysoký obsah soli.
Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/heart-healthy-diet-tips/