Zdravý životní styl

Lékařka radí, na jaké doplňky stravy a volně prodejné léky si musí dialyzovaní pacienti dát pozor

Chronická onemocnění ledvin vyžadují nejen dietní a režimová opatření, ale jsou spojena i s riziky spojenými s užíváním potravinových doplňků a léků, které jsou volně prodejné, je možné je tedy zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Zatímco pro zdravé lidi jsou tyto přípravky bezpečné, pokud se řídí dávkováním, lidem s chronickým onemocněním ledvin mohou způsobit velké zdravotní potíže i v minimálním množství. „Některé vitaminy, minerály, ale i léky jsou pro tuto skupinu pacientů zcela nevhodné, až nebezpečné,“ říká prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc., vedoucí lékařka Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dnešní doba je ve znamení užívání potravinových doplňků, vitaminů, minerálů a nejrůznějších multivitaminů s cílem vylepšit si životosprávu. Na co by si měli dát pozor pacienti s chronickým onemocněním ledvin, pokud by se tímto trendem chtěli inspirovat?

Pacienti s ledvinnou nedostatečností a pacienti na dialýze mají velké omezení, co se týká příjmu vitaminů a minerálů. Pro většinu pacientů je vhodný vitamin D, protože 90 procent české populace má deficit tohoto vitaminu, to se týká i dialyzovaných pacientů a pacientů s chronickým onemocněním ledvin. 

Dále je vhodný vitamin K2, který má u dialyzovaných pacientů velký přínos, protože snižuje ukládání vápníku do cév. Dialyzovaní pacienti mají poškozené cévy a zvýšené ukládání vápníku do cévní stěny zvyšuje jejich tuhost a nepoddajnost, což přetěžuje srdce a vede ke zvýšení krevního tlaku. Současně se to může projevit zvýšeným ukládáním vápníku do srdečních chlopní. To vše vede ke zvýšenému riziku úmrtí ze srdečních příčin u těchto pacientů. Protektivní význam vitaminu K2 v tomto procesu hraje zásadní roli. Naopak problém je u vitaminu skupiny A a opatrně by lidé s chronickým onemocněním ledvin měli nakládat s vitaminem C.

Vitamin C se ve vysokých dávkách metabolizuje na šťavelany, které mohou být nebezpečné jak pro pacienty na dialýze, tak pro pacienty s pokročilým ledvinným onemocněním. Šťavelany se vylučují do moči a mohou způsobovat ledvinové kameny, což je zcela nežádoucí.

Prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc.

  • V roce 1992 absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Po promoci nastoupila na onkologické oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice. 
  • V roce 1999 se stala odbornou asistentkou pro obor nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde působí dosud na Klinice nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve funkci vedoucí lékařky oddělení. 
  • V roce 1995 složila atestaci I. stupně z vnitřního lékařství, v roce 1999 složila atestaci z vnitřního lékařství II. stupně a v roce 2001 složila atestaci nefrologickou. 
  • V roce 2005 se stala docentkou a od roku 2013 je profesorkou.
  • Od počátku svého působení v nefrologii se intenzivně věnuje problematice postižení ledvin.
  • Je autorkou či spoluautorkou mnoha přehledových článků a kapitol v učebnicích pro mediky.
  • Je členkou řady odborných společností.

Platí to i o přirozené stravě, i v té by se lidé s onemocněním ledvin měli vyhýbat vitaminu A a vitaminu C?

Vitaminem C a A se konzumací běžné stravy nepředávkujete. Tam riziko není.

To jste zmínila vitaminy, jak to je s minerály?

Ledviny dialyzovaných pacientů nejsou schopny adekvátně z těla vyloučit draslík. Ten je obsažen v některých multivitaminech. Při výběru multivitaminů je proto třeba pečlivě číst jejich složení a zcela se vyhnout těm, které draslík, i v nějaké minimální dávce, obsahují. To samé platí o fosforu. Fosfor je pro dialyzované pacienty velmi nebezpečný. Potíž je, že je obsažen i v běžné stravě, protože fosfáty se v potravinářském průmyslu konzervuje. Z toho důvodu jsou nevhodné polotovary, kde je celá řada konzervantů, a rizikem jsou sycené nápoje, protože ty také obsahují fosfáty.

Pojďme se podívat na volně prodejné léky proti bolesti, jaká omezení se týkají jich?

Obecně by pacienti s onemocněním ledvin neměli užívat léky typu nesteroidních antirevmatik, to znamená léky s obsahem účinné látky ibuprofen nebo diklofenak. Nesteroidní antirevmatika mají dva negativní dopady. První je, že snižují funkčnost ledvin, takže pokud ledviny ještě neselhaly, tak mohou jejich funkci zhoršit a mohou způsobit i alergický zánět v ledvinách. To je poměrně časté. Další problém je, že léky s touto účinnou látkou zvyšují krvácivost, což je problém. Pacienti s onemocněním ledvin často užívají léky na ředění krve a když si k nim přidají lék s obsahem ibuprofenu, tak u nich může dojít ke krvácení do trávicího traktu, například ze žaludečního vředu. 

Naopak v případě běžných bolestí, třeba hlavy, mohou celkem bezpečně brát léky s obsahem účinné látky paracetamol. Mohou i kombinované preparáty, ty, kde je obsažen paracetamol a kodein nebo paracetamol a kofein. Tyto léky jsou relativně bezpečné v rozumné míře, což je 1 až 3 tablety denně při krátkodobém užívání.

Jak to je s léky na snížení teploty? 

Zde platí to samé, co v případě léků proti bolesti. Nevhodná jsou nesteroidní antirevmatika s obsahem ibuprofenu, a naopak je možné užívat léky s obsahem paracetamolu.

Co například léky proti kašli?

Léky na kašel nejsou problém, ty nevadí. Tyto léky se užívají krátkodobě, například po dobu pěti dní a nejsou rizikem. U jejich užívání nehrozí poškození ledvin.

Je nějaký rozdíl mezi dospělým a dětským pacientem, co se týká užití volně prodejných léků?

V zásadě rozdíl není. U dětských pacientů, kteří mají sklon k onemocnění ledvin, jsou stejná pravidla, jako platí u dospělých. I zde platí to, že nesmí léky s obsahem nesteroidních antirevmatik. 

U dětí jsou navíc nevhodné léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, protože u dětí jsou popsány závažné stavy, kdy může dojít k poškození krvinek, ke změně krevního obrazu a může dojít k těžkým kožním změnám. Takže i u dětí doporučuji v případě bolesti a teploty jednoznačně léky s obsahem paracetamolu.

Naopak v případě běžných bolestí, třeba hlavy, mohou celkem bezpečně brát léky s obsahem účinné látky paracetamol. Mohou i kombinované preparáty, ty, kde je obsažen paracetamol a kodein nebo paracetamol a kofein.

Kde je hranice mezi dětským pacientem a mladým dospělým pacientem?

Obecně se můžeme bavit o tom, že tato hranice je kolem patnácti let. Ale věk je jen jedno kritérium. Dalším důležitějším kritériem je hmotnost pacienta. Takovou hranicí může být 40 až 50 kilogramů tělesné hmotnosti.

Platí pro pacienty na dialýze nějaká přísnější pravidla?

Zde žádná jiná nebo přísnější pravidla neplatí. Zde je jen třeba pamatovat na to, že tito pacienti často mají chronickou bolest vyžadující léky typu opiátů či jejich analog, ale tyto léky jsou vázané na lékařský předpis a nelze je volně koupit v lékárně.

U dialyzovaných pacientů je možné v nutných případech zvážit užití nesteroidních antirevmatik, v tom je to jiné než u lidí se selháváním ledvin. Ledviny dialyzovaných pacientů už nevykazují žádnou funkci, u nich už došlo k selhání, takže riziko dalšího poškození ledvin nehrozí. Ovšem stále zde zůstává velkým problémem riziko zvýšené krvácivosti. V praxi často vídáme, že když si dialyzovaní pacienti berou po delší dobu lék s obsahem ibuprofenu, přijdou pak s krvácením do trávicího traktu.

Jak to je u pacientů po transplantaci ledviny? Které léky smí?

Pokud má pacient po transplantaci dobrou funkci transplantované ledviny, což většina z nich má, tak když si jednorázově v případě nutnosti vezme lék s obsahem ibuprofenu, tak se patrně nic zásadního nestane. Tím ale myslím nárazově jednu, dvě tablety tohoto léku. Užívat tyto léky déle než tři dny už riziko být může. Takže i zde je volbou lék s obsahem paracetamolu.

Jak by lidé po transplantaci měli přistupovat k samoléčbě, pokud onemocní chřipkou? 

Zde je třeba rozlišit běžnou virózu a chřipku, to se u nás často zaměňuje. Pokud transplantovaný pacient dostane skutečně chřipku, pak by měl od lékaře dostat antivirotika, která chřipku zaléčí, zde volně prodejné léky nestačí. Transplantovaní pacienti užívají léky na snížení imunity, aby u nich nedošlo k odloučení transplantovaného štěpu, jejich imunita proto hůře reaguje a na chřipku nestačí, takže je nutné tělu pomoci. Antivirotika jsou léky na předpis a nemocnému je předepíše lékař z transplantačního centra. Na běžnou respirační virózu, která je doprovázena zvýšenou teplotou, rýmou a kašlem, stačí užívání volně prodejných léků, tak jak jsme se o tom bavili.

Blíží se čas Vánoc, je tato doba nějak riziková?

V době Vánoc populací kolují respirační, chřipkové, covidové a další nákazy. Riziko získání těchto nákaz je v dopravních prostředcích, při nákupech, ale i při návštěvách. To říkám ze zkušenosti, statistická data, která by uváděla, že vánoční svátky jsou pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin rizikovým obdobím, nejsou. Myslím si však, že opatrnost, ale i ohleduplnost v chladných podzimních a zimních měsících je na místě.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme